Wigilia liturgicznej uroczystości Zwiastowania Pańskiego obchodzona jest w wielu krajach jako Dzień (Świętości) Życia. W tym roku z powodu Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych obchody te zorganizowano w różnych terminach.
W Hiszpanii manifestacje pod hasłem „Tak dla życia” odbyły się w ponad dwudziestu miastach. Poparło je blisko 500 organizacji, a całą akcję koordynowała Hiszpańska Federacja Stowarzyszeń Pro-life.
Manifestacje miały charakter rodzinny, świąteczny i radosny. Ich celem był apel na rzecz obrony życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Główna manifestacja odbyła się w Madrycie. „Chodzi o manifestację akonfesyjną i apolityczną przeciwko aborcji – podkreślają organizatorzy. – Hiszpańskie społeczeństwo domaga się coraz mocniej zmiany ustawy o aborcji, mając na uwadze obronę i troskę zarówno o życie najbardziej bezbronne, czyli dziecka, które ma się narodzić, jak też o życie matki w ciąży”. Manifestujący domagali się natychmiastowej reformy ustawy o aborcji przyjętej przez rząd premiera Zapatero, według której zabicie nienarodzonego dziecka jest zgodne z prawem. Ponadto apelowali o położenie kresu „przemysłowi śmierci“, który rozwija się pod płaszczem tejże ustawy i przynosi milionowe zyski m.in. klinikom aborcyjnym. Przypomnieli też prawicowym politykom o ich przedwyborczych obietnicach.
Także Konferencja Episkopatu Hiszpanii uważa, że obecna ustawa o aborcji jest „niesprawiedliwa i wymaga pilnej zmiany”. „Życie ludzkie jest święte, ponieważ tylko Bóg jest Panem życia od jego początku aż do końca“ – czytamy w przesłaniu „Ludzki od początku“ z okazji Międzynarodowego Dnia Życia.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.