W Wielki Piątek na antenie telewizyjnej Dwójki po raz pierwszy będzie można zobaczyć rejestrację wyjątkowego widowiska muzycznego prezentującego jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego, „Pasję wg św. Łukasza” w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
Reżyser sięgnął po jeden z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego - Pasję wg św. Łukasza skomponowaną w latach 60. XX wieku na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji siedemsetlecia katedry w Münster. Prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża odbyło się w 1966 r., kiedy kompozytor skończył 33 lata. Spektakle w Alvernia Studios prezentujące utwór w ascetycznej inscenizacji Jarzyny odbyły się 31 marca i 1 kwietnia 2012 roku.
Rejestracja Pasji według św. Łukasza to nie tylko dokumentacja tego szczególnego wydarzenia, w którym uczestniczyć mogła określona liczba osób, lecz także nowe, autonomiczne dzieło audiowizualne pozwalające w pełni dostrzec zamysł reżyserski Grzegorza Jarzyny oraz przestrzeń, w której odbył się koncert.
Ultranowoczesna kopuła Alvernia Studios skupiła chóry, widzów, ale także sprzęt i ekipy realizujące nagranie, wokół umiejscowionej środkowo sceny, przypominając jednocześnie ascetyczną salę koncertową, studio nagraniowe i plan filmowy. Tak zorganizowana przestrzeń pozwoliła zniwelować dystans pomiędzy widownią a twórcami spektaklu, jak również wywołać wrażenie, że wszyscy widzowie są jednocześnie uczestnikami „pasji”.
Rejestracja umożliwia oglądanie spektaklu z kilku zróżnicowanych perspektyw, co ze względu na aranżację studia nie było możliwe podczas trwania widowiska. Daje to poczucie bycia w centrum tej historii, doświadczenia muzyki zarejestrowanej z dużą dbałością o jakość dźwięku oraz w inscenizacji, podkreślającej współczesny wymiar tego dzieła.
Projekt powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i towarzyszył festiwalowi Misteria Paschalia.
W dniu premierowej emisji Pasji według św. Łukasza telewizyjna Dwójka pokaże także odcinek "Rozmów poSzczególnych" z udziałem Krzysztofa Pendereckiego. To cykl audycji dokumentalnych poświęconych życiu i dokonaniom najważniejszych postaci polskiej kultury, powstały w koprodukcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego z Telewizją Polską.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.