Biskupi o dokumencie bioetycznym i rocznicy Chrztu Polski

Projekt dokumentu bioetycznego i przygotowania do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski to niektóre tematy dwudniowych obrad 361. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski - poinformował PAP rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Zebranie KEP rozpocznie się 5 marca w Warszawie.

Kloch dodał, że ważnym punktem spotkania będzie dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI i modlitwa w intencji konklawe.

Na obrady polskich biskupów, które rozpoczną się 5 marca przed południem w Warszawie przybędą biskupi z Ukrainy, Kazachstanu, Czech, Węgier, Francji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Słowacji. Zgodnie z tradycją zaproszeni przedstawiciele episkopatów z zagranicy uczestniczą corocznie w jednym z zebrań plenarnych Episkopatu Polski. Są obecni podczas obrad i dzielą się doświadczeniami z życia Kościoła w swoich krajach.

Podczas najbliższych obrad polscy biskupi zapoznają się z projektem dokumentu poświęconego niektórym wyzwaniom bioetycznym, przed którymi stają katolicy. Przedstawi go przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych abp Henryk Hoser. Dokument będzie dotyczył m.in. początków ludzkiego życia, a także obrony małżeństwa i rodziny. Konferencja Episkopatu zapozna się również z kwestiami bioetycznymi w ustawodawstwie państwowym innych krajów, m.in. Czech.

O przygotowaniach do 1050. rocznicy Chrztu Polski mówić będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Obchody będą miały miejsce w 2016 r. w Poznaniu.

Zagadnienia duszpasterstwa polonijnego przedstawi biskupom bp Wiesław Lechowicz, a misyjne - bp Jerzy Mazur. Bp Grzegorz Ryś poinformuje natomiast o inicjatywach ewangelizacyjnych podejmowanych przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, któremu przewodniczy.

Program obrad przewiduje też wystąpienia dotyczące mediów pracujących na rzecz Kościoła w Polsce oraz zapoznanie się z informacjami dotyczącymi drugiego konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie miejsca na multipleksie dla programu społeczno-religijnego.

W pierwszym dniu obrad Episkopatu w Warszawie, 5 marca, będzie miało miejsce dziękczynienie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela wszystkich biskupów za zakończony 28 lutego pontyfikat Benedykta XVI. Mszy św. przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. 

«« | « | 1 | » | »»
 • Agaton
  03.03.2013 10:36
  Biskupi białoruscy przybędą z ochroniarzem Łukaszenką.
 • wierność
  03.03.2013 12:28
  Cieszę się, że podczas obrad nie zabraknie miejsca dla obrony małżeństw. Jak mało można już usłyszeć na temat nierozerwalności małżeństwa, miłości małżeńskiej. Niepokoi już nie tylko plaga rozwodów, ale brak wierności i wzajemnego szacunku. Jakże często jesteśmy obok małżonka, a w wyobraźni przebywamy zupełnie z kimś innym, wracamy do domu i tęsknimy za kimś, kto do nas nie należy i należeć nie będzie. A druga strona intuicyjnie to wyczuwa. Żono/mężu, opamiętajcie się, nie zadawajcie ran, temu kogo kiedyś tak bardzo kochaliście, skoro powiedzieliście sobie sakramentalne TAK! A co wyobrażają ci co pozwalają sobie na zbytnią poufałość w stosunku do cudzych żon/mężów?
 • hanka
  03.03.2013 12:32
  Bronią i bronią, i nic im nie wychodzi...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8