Centralne obchody odbędą się w bawarskim sanktuarium maryjnym Altötting.
Niemcy postanowili poprzedzić Dzień Chorego dwudniową konferencją naukową. Chodzi o to, by nie ograniczyć się wyłącznie do katolików, lecz skierować też przesłanie do świata – mówił w biurze prasowym ks. Janusz Surżykiewicz, polski kapłan należący do archidiecezji monachijskiej. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny. Lekarze, teolodzy i zarządcy szpitali będą dyskutować o prawie ludzi chorych do posługi duchowej. Jak podkreślił ks. Surżykiewicz, wśród lekarzy coraz bardziej wzrasta świadomość roli takiej pomocy, która na swój sposób towarzyszy terapii. Na uniwersytecie monachijskim istnieją już specjalne zajęcia dla przyszłych lekarzy, które uwrażliwiają na duchowy aspekt leczenia.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych zwrócił z kolei uwagę na wymienionych w papieskim orędziu pięcioro „Samarytan nowszych czasów”, których świadectwo dotyczyło własnego cierpienia bądź opieki nad cierpiącymi. Chodzi o święte Teresę od Dzieciątka Jezus i niedawno kanonizowaną Annę Schäffer, bł. Matkę Teresę z Kalkuty oraz sług Bożych ks. Luigiego Novarese i Raoula Follereau. Abp Zygmunt Zimowski zachęca także, by w duchu wiary odmawiać specjalną modlitwę na ten dzień, w której znajduje się m.in. dziękczynienie za świadectwo w cierpieniu bł. Jana Pawła II.
„Dzień Chorego obchodzimy w Roku Wiary – przypomniał abp Zimowski. – Dlatego powinniśmy postrzegać nasze cierpienia przez pryzmat wiary, przez tę jej prawdę, którą recytujemy w każdą niedzielę, że wierzymy w życie wieczne. Jeśli tak rzeczywiście będzie, na pewno nasze cierpienie będzie miało sens. W tym duchu przeżywajmy również ten Dzień Chorego w naszej ojczyźnie. W Kościołach lokalnych powinniśmy znaleźć takie osoby, które są również miłosiernymi Samarytanami. Takich jest wielu, czy to wśród tych, którzy już odeszli, czy wśród żyjących. Chciejmy im zatem za tę ich ofiarną pracę na rzecz chorych podziękować” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.