Benedykt XVI wychowuje duchownych i świeckich do pięknego celebrowania liturgii. Czyni to poprzez nauczanie i osobisty przykład.
W pedagogii liturgicznej Ojciec Święty stawia na osobisty przykład. - Papież obiera drogę przykładu, licząc, że to co proponuje zostanie rozważone i przyjęte, przeniknie do mentalności Kościoła, będzie kształtowało jego atmosferę - zauważa papieski ceremoniarz ks. Guido Marini. Przykładami do naśladowania są używane szaty liturgiczne, ustawienie krucyfiksu pośrodku ołtarza, udzielanie komunii na klęcząco i do ust. - Niewykluczone, że to co dziś jest propozycją, z czasem stanie się normą dyscyplinarną – podkreślił ks. Marini. – Najpierw jednak trzeba zmienić klimat i kulturę, a dopiero potem legislację, choć i ta odgrywa swoją rolę w kształtowaniu kultury – dodaje.
Liturgia stanowi ważny temat w nauczanie Benedykta XVI. Oto kilka przykładów. W homilii wygłoszonej podczas Mszy inaugurującej pontyfikat tłumaczył symbolikę paliusza oraz pierścienia Rybaka. Podczas Wigilii Paschalnej tłumaczył symbol światła i wody. Podczas Mszy Krzyżma zatrzymał się przy symbolice oleju i namaszczenia. Krótko mówiąc Papież w swym nauczaniu stara się ukazać głębie i piękno kultu Kościoła. Chce pomóc pasterzom celebrować liturgię poprawnie i godnie, a wiernym przeżywać ją w sposób pełny i owocny.
- Nie chodzi o wycofywanie się z soborowych reform, lecz o ich dalszą, lepszą realizację - podkreśla papieski ceremoniarz. Ojciec Święty wypełnia program reformy soborowej, którą w książce „Duch liturgii” określił jako „przejście od rubryk do nigryk, od skupienia się na przestrzeganiu porządku zewnętrznego do właściwego sprawowania liturgii, zgodnie z jej wewnętrznym wezwaniem”.
Papieski akcent na liturgię nie jest przypadkowy. Tak jak nie przez przypadek Vaticanum II rozpoczął obrady od zagadnienia liturgii a „Konstytucja o Liturgii Świętej” została umieszczona na początku zbioru soborowych dokumentów. Benedykt XVI przypomina, że liturgia jest „źródłem i szczytem życia Kościoła”. Celebracja liturgiczna jest w pewnym sensie „wizytówką” Kościoła. Ukazuje jego istotę oraz misję.
Czy Benedykt XVI przejdzie do historii jako wielki wychowawca liturgiczny? Czy jego pedagogia liturgiczna stanie się znakiem rozpoznawczym obecnego pontyfikatu? Odpowiedzi na te pytania zależą od tego, na ile duchowni i świeccy przejmą się przykładem i słowami Papieża. W praktyce oznacza to, iż Msze święte w kościołach parafialnych powinny coraz bardziej przypominać papieskie celebracje.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z odpowiedzialnymi za komunikację w konferencjach episkopatów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.