Warszawski Orszak Trzech Króli zmierza do stajenki
Już od 11.00 na pl. Zamkowym rozpoczęły się przygotowania do wymarszu. Mali aktorzy, często wraz całymi rodzinami, grupowali się w trzech orszakach: czerwonym – europejskim, zielonym – azjatyckim i niebieskim – afrykańskim. W orszaku idzie prawie tysiąc dzieci z 15 warszawskich szkół i dwóch przedszkoli. Wszystkie dzieci są ubrane w kolorowe stroje, a podzielone zostały na rycerzy i damy dworu. Bezpieczeństwa dzieci pilnuje ok. 300 rodziców, którzy utworzyli Straż Orszaku. Do aktorów-kolędników dołączają tłumy warszawiaków. W ubiegłym roku, w orszaku wzięło udział ok. 25 tys. osób. Być może w tym roku jeszcze więcej mieszkańców stolicy przyjdzie pokłonić się Małemu Jezusowi. Mieszkańcy Warszawy, którzy uczestniczą w orszaku, otrzymali kolędowe śpiewniki z błogosławieństwem papieża Benedykta XVI oraz korony. Bo każdy, kto idzie w orszaku do Dzieciątka, jest jak król...
Równo w południe, po modlitwie, warszawski metropolita abp. Kazimierz Nycz zwrócił się do uczestników orszaku. Powiedział m.in, że orszak jest marszem wszystkich: wierzących i niewierzących, katolików, prawosławnych i ewangelików. Następnie przeczytał list Benedykta XVI, w którym papież podkreśla, że świat potrzebuje dziś nowej ewangelizacji. Benedykt XVI życzy, aby przekaz orszaku pomógł odnaleźć się wątpiącym i niewierzącym.
Agata Puścikowska/GN Trzej Królowie już gotowi do wymarszu Po wspólnej modlitwie, wysłuchaniu fanfar, które skomponował Michał Lorenc, orszak ruszył. Kolędnicy, idą obecnie od pl. Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, aż do pl. Piłsudskiego. Tuż pod Teatrem Wielkim na Trzech Króli i ich świtę czeka Święta Rodzina. Kolędnicy pokłonią się Bożej Dziecinie. Podczas całej trasy na kolędników czeka wiele niespodzianek. Spotkają się z Aniołem Bożym, poznają Republikę Przyjemności, doświadczą Walki Dobra ze Złem, spotkają też Dwór Heroda...
Orszakowi towarzyszą konkurs na najładniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową i konkurs fotograficzny „Orszak spotkaniem rodzinnym”. Całość zakończy się wspólnym śpiewaniem kolęd, w myśl tegorocznego, orszakowego hasła: „Kolędy lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”. Na trasie orszaku wolontariusze Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zbierają też datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin.
Warszawski Orszak Trzech Króli przeszedł przez stolicę po raz piąty. Jego tradycja sięga lat jeszcze wcześniejszych i jasełek, które organizowała szkoła dla chłopców Żagle, z Międzylesia. Gdy z roku na rok chętnych do oglądania jasełek i udziału w nich przybywało, organizatorzy przenieśli je na ulice Warszawy. Obecnie warszawską tradycję przechwyciła cała Polska. 6 stycznia ulicami polskich miast przeszło blisko 100 rozśpiewanych orszaków.
Wszystko o Orszakach Trzech Króli na specjalnej podstronie serwisu gosc.pl. Kliknij TUTAJ
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.