Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” w 668 miejscowościach w Polsce przejdą dziś Orszaki Trzech Króli. Odbędą się one także w kilku innych państwach europejskich oraz w Afryce. Barwnemu świętowaniu w uroczystość Objawienia Pańskiego towarzyszy cel charytatywny: w tym roku zbierane będą środki na edukację młodych Kenijczyków.
Choć z powodu pandemii orszakowe świętowanie będzie nieco skromniejsze, to odbędzie się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. - Staramy się, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przeżyć uroczystość Epifanii jako radosny moment Objawienia Pańskiego, w którym Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry, pozycji społecznej czy zaangażowania duchowego - podkreślają organizatorzy Orszaku.
Relacje naszych reporterów z orszaków w diecezjach: ORSZAKI TRZECH KRÓLI
Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest samo świętowanie. Scenariusz tegorocznego wydarzenia ma ukazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty i treści, które ze sobą niosą, radość, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie.
Czytaj także: Dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli
Dzień dziś wesoły!” - śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością - tłumaczą organizatorzy Orszaku.
W tym roku wydarzeniu przyświeca także cel charytatywny: zbierane będą środki na wsparcie wychowanków katolickiego ośrodka dla ubogich chłopców w Nairobi w Kenii. Organizatorzy Orszaku chcą ufundować dla nich 10 miejsc w ośrodku kształcącym w zawodzie mechanika samochodowego - poinformował prezes Fundacji Orszak Trzech Króli, Piotr Giertych.
Marsze odbędą się w 668 miejscowościach. To o 200 więcej niż w roku ubiegłym, ale wciąż mniej niż w szczytowym okresie sprzed pandemii, kiedy to, w roku 2020, orszaki odbyły się w 872 miastach. Piotr Giertych podkreśla, że marsze przejdą także ulicami miast w kilku innych europejskich krajach, a nawet w Afryce, m.in. w Sierra Leone, Czadzie, Kamerunie i Rwandzie.
Orszak Trzech Króli w Warszawie zostanie poprzedzony powitaniem monarchów na Placu Zamkowym, tańcem Smoka i tańcem Aniołów. Orszak rozpocznie się o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz, a następnie przy śpiewie kolędy „Mędrcy świata” Trzej Królowie dosiądą swoich wielbłądów, aby przemierzając Krakowskie Przedmieście dotrzeć do stajenki na Placu Piłsudskiego. Tam nastąpi uroczysty moment pokłonu Trzech Króli, a na zakończenie odtańczony zostanie polonez.
Na czele Orszaku wyruszy Gwiazda, a za nią grupa małych pastuszków. Królom w drodze będą towarzyszyć rycerze i dwórki, wcieli się w nich młodzież z warszawskich szkół. Orszak zakończy się wspólnym polonezem do melodii kolędy „Bóg się rodzi”.
Tegoroczny orszak będzie można śledzić w internecie na stronie orszak.org od samego początku o godz. 12.00. Podczas transmisji z Placu Zamkowego i Placu Piłsudskiego oprócz przyglądania się warszawskiemu orszakowi na żywo będzie można również obejrzeć reportaże o przygotowaniach do orszaku oraz felietony nawiązujące do tegorocznego tematu uroczystego pochodu.
Ponadto po raz pierwszy odbędzie się pięciokilometrowy Bieg Orszaku Trzech Króli, zorganizowany na terenie Ogrodu Saskiego. Z powodów sanitarnych w zawodach będzie mogło uczestniczyć tylko 100 osób.
Warszawski Orszak Trzech Króli odbędzie się pod patronatem kard. Kazimierz Nycza, metropolity warszawskiego, oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
Rodziny z dziećmi i młodzież 6 stycznia mogą się wybrać także na Warszawski Spacer Orszakowy – Grę Miejską polegającą na rozwiązaniu zadań w krzyżówce na podstawie plansz informacyjnych rozstawionych na trasie warszawskiego orszaku: Plac Zamkowy – Krakowskie Przedmieście – Plac Piłsudskiego. Dziesięć plansz przybliża Ewangelię oraz różne ciekawostki historyczne związane z tematyką Bożego Narodzenia.
Kartę do Gry (Krzyżówkę) oraz Mapę ustawienia plansz można samemu wydrukować lub otrzymać na miejscu w godz. 11.00-14.00. Każdy, kto poprawnie odgadnie hasło krzyżówki, otrzyma od Fundacji Orszak Trzech Króli drobny upominek, który będzie można odebrać na pl. Piłsudskiego w godz. 11.30-15.00. Punkt odbioru upominków oznaczony będzie flagą orszakową. W grę będzie można też zagrać korzystając z aplikacji na telefon.
Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie - Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana w 2010 roku, a od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego.
Fundacja przez cały rok pracuje również nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Zachęca do twórczego spędzania czasu poprzez wartościowe konkursy. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych, czego efektem jest powstawanie wielu stowarzyszeń i fundacji wspierających te środowiska. Patronuje wielu akcjom i inicjatywom, jak na przykład Towarzystwa Rycerskie.
Fundacja stara się propagować wolontariat oraz działalność charytatywną. Podczas Orszaku prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących - w tym roku przeznaczone są na pomoc młodym Kenijczykom. W wielu miejscowościach Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.
13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.