Papież rzucił apostolskie sieci na szerokie wody mediów społecznościowych.
Benedykt XVI jest pierwszym Papieżem, który ma oficjalne konto na Twitterze. W środę na zakończenie audiencji generalnej wysłał ze swojego profilu @Pontifex pierwszą wiadomość: „Drodzy Przyjaciele, z radością łączę się z wami przez twitter. Dziękuję za wasze liczne odpowiedzi. Z serca wam błogosławię.”
Niektórzy złośliwie pytają, czego 85-letni Papież, który na co dzień nie używa komputera, a wszystkie teksty pisze posługując się ołówkiem lub piórem, szuka na największym i najpopularniejszym serwisie mikro-blogowym na świecie? Uważam, że pytanie jest źle postawione. Benedykt XVI na Twitterze nie szuka czegoś, ale kogoś. Szuka zagubionego człowieka.
Greg Burke, doradcy Sekretariatu Stanu ds. mediów twierdzi, że byłby zdziwiony, gdyby Ojca Świętego na Twitterze nie było. - Benedykt XVI dużo pisze, przemawia publicznie, chce przekazać ważne przesłanie. A Twitter jest do tego doskonałym środkiem. Jest nowym rynkiem wymiany myśli. Jego ważną zaletą jest to, że skierowany jest on do młodych. Kościół musi być tam obecny – przekonuje.
Na całą sprawę można też spojrzeć od strony użytkowników portalu. „Obecność Papieża na Twitterze oznacza, że gdziekolwiek żyjesz lub gdziekolwiek jesteś, możesz połączyć się i czerpać inspirację bezpośrednio od jednego z najbardziej wpływowych liderów religijnych na świecie” - napisała Claudia Diaz-Ortizna, 30-letnia Amerykanka, którą z ramienia Twitter Inc. uczestniczyła w tworzeniu papieskiego profilu.
Nie brakuje pytań, czy kościelne nauczanie można zamknąć w 140 znakach, bo tyle liczy jeden tweet? Nie ma co do tego wątpliwości ks. Federico Lombardi, rzecznik prasowy Watykanu: - Do jednego tweetu zmieści się większość wersetów Ewangelii. Błogosławieństwa są jeszcze krótsze. Zwięzłość nikomu nie zaszkodzi.
Już dziś widać, że sama obecność Papieża na Twitterze wzbudziła ogromnie zainteresowanie. Jeszcze zanim Ojciec Święty dokonał pierwszego wpisu, ponad milion osób obserwowało jego profil. Nic więc dziwnego, że pierwsze papieskie „ćwierknięcie” błyskawicznie obiegło internetowy świat. Ponad 60 tysięcy osób przesłało tweet dalej, ponad 22 tysiące odznaczyło jako ulubiony.
Papież rzucił apostolskie sieci na szerokie wody mediów społecznościowych. Jak to "zaćwierkać" na Twitterze? #Ewangelizacja_2.0.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.