„Więź” będzie kwartalnikiem

Pismo będzie ukazywać się rzadziej, pojawią się za to nowe działy

Od stycznia 2013 roku miesięcznik „Więź” będzie ukazywać się jako kwartalnik. - Nasze czasopismo będzie nie tylko obszerniejsze (240 stron), ale również jeszcze głębsze i bogatsze. Nowa WIĘŹ będzie ta sama, ale nie taka sama. Rytm kwartalny będzie podkreślał intelektualny charakter pisma, który od prawie 55 lat jest naszym znakiem firmowym – można przeczytać w oświadczeniu redakcji. Z przejściem na inny cykl wydawniczy wiążą się także zmiany w redakcji. Nowym zastępcą redaktora naczelnego pisma będzie przedstawiciel młodego pokolenia „Więzi”, adiunkt w Instytucie Historii UAM Grzegorz Pac.

W kolejnych numerach znaleźć będzie można trzy tematy główne, a nie, jak do tej pory, jeden. Już w styczniu będą to „Otwarta ortodoksja”, „Co łączy Polaków?” oraz „Jeśli nie popkultura, to co?”. Ponadto na  łamach będzie można znaleźć nowych felietonistów o. Michała Zioło i Aleksandra Halla, redakcja chce także publikować felietonistów zagranicznych. Nowością będą publikowane przez periodyk reportaże, teksty o dialogu międzyreligijnym, a także dział „Rozmowy na dziedzińcu” z ateistami i agnostykami. – Pierwszym będzie wywiad teolog Elżbiety Adamiak z pisarką Olgą Tokarczuk. Okazuje się, że Tokarczuk to ateistka, która bardzo interesuje się Maryją – mówi serwisowi Gosc.pl redaktor naczelny „Więzi”, Zbigniew Nosowski.

-  Zmiany spowodował splot przyczyn, także finansowych. Kiedy rozważaliśmy wady i zalety różnych rozwiązań doszliśmy do wniosku, że być może na rynku tego typu pism będziemy mogli lepiej wypełniać naszą misję będąc kwartalnikiem. Będziemy mogli poświęcić więcej miejsca tematom, na które do tej pory miejsca nie było, będzie również więcej czasu na promowanie poszczególnych publikacji – dodaje publicysta. Zaznacza, że kwartalnik ma być intelektualną wizytówką środowiska. – Chcemy poszerzyć naszą ofertę internetową, aby strona Laboratorium Więzi była w większym stopniu miejscem, w którym odbywać się będzie dyskusja na tematy bieżące. O szczegółach nie chciałbym jeszcze mówić – mówi Nosowski.

„Więź” to katolickie pismo społeczno-kulturalne wydawane w Warszawie od 1958 roku. Od początku było kojarzone z nurtem „katolicyzmu otwartego”. - Swoim wierzącym czytelnikom WIĘŹ oferuje pogłębioną formację duchowo-intelektualną, czytelnikom niewierzącym – bliski kontakt z tym, co najlepsze we współczesnym Kościele – pisze o sobie redakcja „Więzi” na swojej stronie internetowej.

«« | « | 1 | » | »»
 • Rohirrim
  05.12.2012 11:07
  Czyli co, rząd przestał wspierać ? To może jakies ilustracje ? Obawiam się że interesująca się Maryją pani Olga Tokarczuk nie nagoni publiki. Prawda jest taka, że platforma koscioła otwartego dramatycznie się kurczy o czym swiadczy kolejne "masowe" spotkania organizowane przez Tygodnik Powszechny - w coraz bardziej kameralnym gronie. Drogę macie towarzysze jedną : poprzeć socjalizm, i to bez żadnych "ale". Własnie nowy vice-premier ogłosił zaciąg pt. "wszystkie serca i ręce na pokład" . Co Wy, czytać między wierszami nie umiecie? Redaktora Lisa Wam trzeba ?
 • Jasiek
  05.12.2012 15:40
  Razem ze znakiem mogliby sobie dać spokój. Po co nam ten "kościół otwarty" na wszelkie herezje?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10