Program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”, jak zaznacza jego twórca dr Szymon Grzelak, wspiera rodziców w wychowaniu. Poprowadził on w Poznaniu zakończoną wczoraj jego pokazową realizację.
Pokazowa realizacja programu profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów” odbyła się w dniach 21-22 listopada w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza. Uczestniczyła w niej ponad setka uczniów klas II i III gimnazjum, a całość obserwowali przedstawiciele innych szkół i poradni psychologiczno-pedagogicznych z Powiatu Poznańskiego. Organizatorem realizacji programu była Fundacja „Głos dla Życia” we współpracy z Powiatem Poznańskim.
Jednocześnie takie spotkania odbywały się też w innych miejscach w kraju, np. w Radomiu i Tarnowie, a wcześniej miały miejsce w Lublinie i Płocku. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI dr Szymon Grzelak, twórca programu „Archipelag Skarbów”, opracowywał go z myślą o tym, aby w skuteczny sposób zapobiegać korzystaniu przez młodzież z alkoholu i narkotyków oraz zachęcić młodych ludzi do odłożenia na później kontaktów seksualnych i unikania pornografii.
„Nasz program cieszy się dużą popularnością. Zaprasza nas wiele miast i widzimy także spore zainteresowanie ze strony rodziców. Mamy też coraz więcej pozytywnych opinii i rekomendacji ze strony instytucji państwowych podległych pod MEN i Ministerstwo Zdrowia oraz fachowych agencji takich jak Krajowe Biuro Narkomanii czy Ośrodek Rozwoju Edukacji” – zauważa dr Grzelak, prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej i wiceprezes Zarządu Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld.
Jak stwierdza twórca „Archipelag Skarbów”, jest on wielką pomocą dla rodziców i nauczycieli, bowiem wspiera ich działania wychowawcze. „Mówimy młodzieży o pewnych trudnych zasadach życia, które się opłacają i bardzo wiele razy wracamy do tego, że to, co mówią im rodzice, dziadkowie, nauczyciele czy wychowawcy, a więc dorośli, którzy są im życzliwi, to tak naprawdę jest dobre i mądre, chociaż czasami mało atrakcyjne i wymagające i trudne do przyjęcia” – tłumaczy dr Grzelak. Dodał, że realizatorzy projektu ostrzegają też młodych ludzi, że to, co podpowiada im kultura masowa, czyli łatwe i proste życie bogate w różne ryzykowne zachowania, rzekomo bez konsekwencji, tak naprawdę prowadzi do zagubienia.
„Bardzo poważnie przykładamy się do tego, aby wzmocnić autorytet rodziców, rodziny, nauczycieli. Zresztą z naszych badań wynika, że młodzi ludzie chcą ich słuchać, bowiem np. od 70 do 80 proc. młodych ludzi deklaruje, że najważniejszym źródłem wiedzy o miłości są dla nich rodzice” – przyznaje dr Szymon Grzelak.
Istotą programu jest wydobycie z młodych ludzi ich dobrych stron. „Nawiązując do ich pragnień o trwałej, prawdziwej miłości i posiadania szczęśliwej rodziny oraz realizacji pasji, staramy się im pokazać, że mogą do tego celu dojść pewną drogą. Chcemy, żeby mieli świadomość, że jest ona trudna i pełna wyrzeczeń, a polega na unikaniu ryzykownych zachowań” – tłumaczy jego twórca.
Program „Archipelag Skarbów” stanowi rozbudowaną i udoskonaloną wersję programu profilaktyki zintegrowanej „Wyspa Skarbów” rekomendowanego przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Jego procedurę opracowano w 2006 r., a prowadzony jest on przez 3- do 5-osobowy zespół certyfikowanych realizatorów, posiadających uprawnienia wydane przez Fundację Homo Homini im. Karola de Foucauld.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.