Jesteśmy skłonni zaakceptować odpis podatkowy w wysokości 0,6 - 0,5 proc. - powiedział w wywiadzie dla PAP sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak, mówiąc o zastąpieniu odpisem Funduszu Kościelnego.
- Chcemy poznać argumentację rządu, dlaczego jest tak optymistycznie nastawiony i uważa, że odpis 0,3 proc. pozwoli utrzymać finansowanie Kościołów na dotychczasowym poziomie. Poprosiliśmy o przedstawienie symulacji, która pokazałaby jak na przestrzeni 10 lat kształtował się odsetek osób dokonujących odpisu 1 proc. na organizacje pożytku publicznego, dlaczego odsetek ten oscyluje w granicach 38 proc. Mówienie, że w przypadku odpisu na Kościół odsetek osób dokonujących odpisu będzie dużo większy jest - według naszego zrozumienia - założeniem zbyt optymistycznym - powiedział sekretarz .
- Mówiliśmy początkowo o 1 proc., ale jesteśmy skłonni do kompromisu i obniżenia wysokości odpisu do 0,6 - 0,5 proc. - dodał i ocenił,że parlament nie jest miejscem, w którym należy dyskutować punkty umowy między Kościołem a rządem i że kwestie te powinny być zawarte w bilateralnej umowie pomiędzy rządem a episkopatem.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.