„Jestem pewien, że tak jak Twój sławny poprzednik papież Szenuda III, będziesz prawdziwym ojcem duchowym dla swego ludu i rzeczywistym partnerem dla swych współobywateli w budowaniu nowego Egiptu w pokoju i zgodzie, służbie wspólnemu dobru i dobru całego Bliskiego Wschodu”.
Słowa te znalazły się w telegramie gratulacyjnym, jaki Benedykt XVI wysłał do nowo wybranego „papieża Aleksandrii i patriarchy Stolicy św. Marka”, czyli zwierzchnika Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego. Został nim 60-letni bp Tawadros (Teodor).
- Radością napełniła mnie wiadomość o Twoim wyborze na papieża Aleksandrii i patriarchę Stolicy św. Marka. Najlepszymi życzeniami i modlitewną solidarnością chętnie obejmuję Ciebie, duchowieństwo i wiernych Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego, prosząc Pana, by rozlał swe obfite błogosławieństwo na Twą wzniosłą posługę, którą podejmujesz - zaznaczył Ojciec Święty w napisanym po angielsku telegramie.
Wskazał, że w tych pełnych wyzwań czasach ważne jest, by wszyscy chrześcijanie dawali świadectwo miłości i braterstwa, które łączy ich ze sobą, pamiętając o modlitwie wzniesionej przez naszego Pana podczas Ostatniej Wieczerzy: Aby wszyscy byli jedno, aby świat uwierzył”.
- Dziękuję Wszechmogącemu za ważny postęp, jaki pod kierunkiem Twego poprzednika został dokonany w relacjach między Ortodoksyjnym Kościołem Koptyjskim i Kościołem katolickim. Szczerze ufam i modlę się, aby trwająca przyjaźń i dialog, kierowane przez Ducha Świętego, przyniosły owoc coraz bliższej solidarności i trwałego pojednania. Niech nasz Ojciec w niebie napełni Cię swoim pokojem i siłą w szlachetnej pracy, które Cię czeka - zakończył Benedykt XVI.
Intronizacja nowego zwierzchnika Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego, liczącego około 12 mln wiernych, odbędzie się 18 listopada. Swoją obecność zapowiedział prezydent Egiptu Mohammed Mursi.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.