Jeden z najbardziej cenionych polskich duchownych przekaże urząd po ośmiu latach sprawowania pieczy nad metropolią wrocławską.
Abp Marian Gołębiewski jeszcze w czerwcu tego roku zwrócił się z prośbą do Ojca Świętego o przyjęcie jego rezygnacji z funkcji metropolity wrocławskiego.
– Arcybiskup otrzymał informację, że papież przyjął jego rezygnację – przyznaje ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik archidiecezji wrocławskiej. – Nie oznacza to jednak, że przestał już być metropolitą, gdyż dokument papieski zacznie obowiązywać dopiero, kiedy znany będzie następca abp. Gołębiewskiego – tłumaczy.
– Do tego czasu arcybiskup będzie nadal pełnił swoją funkcję – dodaje.
Nazwisko duchownego, który zastąpi na tej funkcji ustępującego metropolitę, nie jest jeszcze znane. Najprawdopodobniej poznamy je do końca roku. O tym, kto to będzie, ostatecznie decyduje Ojciec Święty. Zgodnie z procedurami obowiązującymi w Kościele, papież dokona wyboru spośród trzech kandydatur, przedstawionych mu przez watykańską Kongregację ds. Biskupów.
Abp Marian Gołębiewski został mianowany metropolitą wrocławskim w 2004 r. przez papieża Jana Pawła II. Zastąpił na tej funkcji kard. Henryka Gulbinowicza. Wcześniej pełnił funkcję ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. We wrześniu tego roku abp Gołębiewski skończył 75 lat i zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego może przejść na emeryturę.
Historyk prof. Jan Żaryn zeznawał w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.