Koniec finansowania aborcji w Teksasie

Planned Parenthood nie będzie mógł korzystać z publicznych pieniędzy

Już nic nie stoi na przeszkodzie, aby stan Texas mógł zrezygnować z finansowania czołowej amerykańskiej organizacji proaborcyjnej Planned Parenthood (PP). Sąd apelacyjny oddalił skargę prawników aborcyjnego giganta, którzy uważali, że wyeliminowanie ze stanowego programu opieki zdrowotnej dla kobiet Texas Women's Health Program (TWHP) klinik PP i pozbawienie ich tym samym wsparcia finansowego jest niezgodne z prawem.

Krótko po orzeczeniu sądu gubernator Teksasu, Rick Perry podkreślił, że decyzja sędziów jednoznacznie wskazuje na to, że TWHP nie ma obowiązku finansowania Planned Parenthood lub innych organizacji, które promują aborcję. „W Teksasie wybieramy życie i aby uhonorować oraz utrzymać w mocy ten wybór natychmiast zaczniemy odcinanie wszystkich aborcyjnych filii od stanowych pieniędzy” – zadeklarował.

Teksański program opieki zdrowotnej dla 130 tys. Teksańczyków był początkowo finansowany przez władze stanowe i federalne poprzez Medicaid – pomoc przeznaczoną dla osób o ograniczonych zasobach finansowych. Ma pomagać w pokryciu kosztów opieki medycznej. W ramach programu kliniki PP miały zapewniać tylko środki antykoncepcyjne oraz mammografię. Gdy ze wspierania programu wycofał się rząd federalny, rząd stanowy zdecydował, że nie będzie dalej korzystał z usług PP, gdyż organizacja ta promuje aborcję.

Sąd już w sierpniu br. potwierdził, że stan Teksas miał prawo tak zrobić. Organizacja PP domagała się ponownego rozpatrzenia sprawy, jednak sąd odrzucił teraz ten wniosek. Sprawa może trafić do Sądu Najwyższego USA lub rozpocząć się jeszcze raz w sądzie niższej instancji.

W ubiegłym roku także deputowani z Karoliny Północnej próbowali pozbawić funduszy giganta aborcyjnego, jednak nie udało się to, gdyż w zapisach projektu ustawy dopatrzono się tendencji dyskryminujących Planned Parenthood. W tegorocznym dokumencie przygotowanym przez dominujących w stanie republikanów nie wymienia się nawet nazwy tej organizacji, lecz mówi ogólnie o zakazie kontraktowania usług w zakresie planowania rodziny u wszelkich „prywatnych prowajderów”. W rezultacie budżet organizacji Planned Parenthood, która była największym beneficjantem tego typu kontraktów ze stanowego departamentu zdrowia, został uszczuplony o około 200 tys. dolarów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10