Cywilizacja europejska jest zagrożona

Kształt cywilizacji europejskiej jest zagrożony na skutek zakwestionowania istoty trwałego związku mężczyzny i kobiety jakim jest rodzina - mówił podczas niedzielnej mszy św. inaugurującej Dzień Papieski abp Tadeusz Gocłowski.

Reklama

Abp Gocłowski w homilii wygłoszonej podczas mszy w warszawskiej bazylice Św. Krzyża nawiązał do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego - "Jan Paweł II - papież rodziny". Jak mówił, rodzina była jednym z tematów najczęściej poruszanych przez papieża. Hierarcha podkreślał, że współczesny świat kwestionuje chrześcijańskie wartości. "Czy na naród polski obroni świętość małżeństwa: mężczyzny i kobiety. Czy obroni świętość rodziny?" - pytał.

"Uderza się w istotę życia, które jest owocem małżeńskiej miłości. Kształt cywilizacji, zwłaszcza europejskiej, jej tożsamości jest zagrożony na skutek zakwestionowania istoty trwałego związku mężczyzny i kobiety - jakim jest rodzina. Coraz bardziej to widzą odpowiedzialne rządy poszczególnych państw europejskich. Coraz częściej się podejmuje ten temat w wielkiej - zdawać by się mogło - zupełnie laickiej Francji" - mówił abp Gocłowski.

"Małżeństwo i rodzinę trzeba otoczyć opieką prawną i materialną, by nie ponosić dramatycznych konsekwencji, w których znalazłaby się chora rodzina, którą trzeba by leczyć, a to dotyczyłoby państwa i narodu" - dodał. "Różni ludzie chcą budować różnie przyszłość Polski, często kierują się politycznym egoizmem, a nie autentycznym dobrem narodu, a przyszłość Polski, to mądrość i odpowiedzialność. To uczciwość, a nade wszystko świętość małżeństwa, rozumianego jako związek trwały mężczyzny i kobiety" - podkreślał abp Gocłowski.

Jak mówił hierarcha, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest "żywym pomnikiem Jana Pawła II". Dzięki zbiórkom organizowanym przez Fundację umożliwiono edukację prawie 3 tys. stypendystów - młodym, zdolnym ludziom z ubogich rodzin.

Inicjatorzy tegorocznego Dnia Papieskiego chcą przypomnieć nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny. Obchody rozpoczęły się mszą św. w bazylice Św. Krzyża w Warszawie. W Krakowie zostanie odprawiona msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Obchodom towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która finansuje stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży. Po południu na placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się koncert. Wystąpią na nim zespoły rodzinne, m.in. Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family. Odbędzie się tam także Apel Warszawy z udziałem m.in. prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera. O godz. 18 w kościele św. Anny rozpocznie się msza św. z okazji inauguracji roku akademickiego z udziałem rektorów szkół wyższych.

O godz. 11 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski rozpocznie się dzień otwarty, który potrwa do godz. 14. W tym czasie chętni będą mogli zwiedzać budynek KEP.

Fundusz stypendialny można wesprzeć wysyłając SMS pod numer 7250 (koszt 2,46 zł z VAT), dzwoniąc na numer: 704207250 (2,50 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia": 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" powstała w 2000 r.; jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama