Nie przyjmę bezdomnego na Wigilię, to prawda. Ale na pewno jest coś, co mogę zrobić. Wystarczy, bym naprawdę przejęła się zdaniem, że to mój brat i siostra nie mają co jeść.
Mam ochotę przeprowadzić sondę: co to takiego owo „nieszkodliwe chrześcijańskie hobby”? Niestety, nie ma na to czasu. Zatem zacytuję: Miłosierdzie traktuje się często jako nieszkodliwe hobby w chrześcijaństwie. Ks. Mieczysław Puzewicz, IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Kolejne pytanie brzmiało: czy w Lublinie nie ma 500 rodzin, które mogłyby przyjąć bezdomnych na wigilię? Po co tworzyć szopkę pt. „wigilia dla bezdomnych”?
Dbamy, dbamy, ale byle z dala od nas? Byle poza ramami naszego życia?
Chrześcijańska kultura miłosierdzia to zrozumienie, że drugi człowiek, który nie ma co jeść, jest moim bratem. A przed tym się bronimy – mówiła s. Małgorzata Chmielewska. Nasze „miłosierdzie” odpycha i oddziela, tworzy ludzi „drugiej kategorii”. Tych zasługujących na gorsze, tych którzy mają się cieszyć naszą łaską. Jesteśmy miłosierni bo oddajemy to, co nam zbędne…
Owszem, uogólniam. Te zdania z pewnością nie dotyczą wszystkich. Dotyczą na pewno mnie. Nie przyjmę bezdomnego na Wigilię, to prawda. Ale na pewno jest coś, co mogę zrobić. Wystarczy, bym naprawdę przejęła się zdaniem, że to mój brat i siostra nie mają co jeść.
Pomoc musi być mądra – słyszę bez przerwy. Bez wątpienia. Ale nie jesteśmy Bogiem, nie wiemy, co dzieje się w człowieku któremu pomagamy – lub pomocy odmawiamy, w imię mądrości. Bez wątpienia są miejsca, w które może pójść. Czasem wiemy jednak, że tam nie pójdzie. Z różnych powodów. Co wtedy? Czy ma przestać nas interesować, że mieszka na ławce, na dworcu, pod mostem?
Pytanie jest niezmiernie trudne, jeśli racjonalna pomoc jest odrzucana, a namiot czy mieszkanie pod mostem wydaje się formą szantażu. Zawsze istnieje ryzyko błędu. Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Ale przecież nie z błędów będziemy rozliczani, tylko z miłości. Nie z dyskusji językowych, tylko z codziennych, często niewidocznych decyzji.
Najważniejsza jest świadomość: to mój brat czy siostra nie mają co jeść i gdzie mieszkać. Ona mnie poprowadzi.
Materiały z IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej znajdziesz TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.