Tegoroczna edycja Miasta Miłosierdzia została pomyślana jako cykl imprez i debat, rozciągający się na cały tydzień.
Trzecie Miasto Miłosierdzia. W ostatnią niedzielę września na pl. Teatralnym wyrosną namioty, w których do włączenia się w działalność charytatywną zachęcać będzie kilkuset wolontariuszy z warszawskich organizacji dobroczynnych. Nieważne, czy kupisz korki Roberta Lewandowskiego, czy koszulkę polskiej reprezentacji w siatkówkę. Może tego dnia po prostu po raz pierwszy w życiu oddasz krew w ambulansie „Krewniaków”, albo pójdziesz na godzinę pomoc w kuchni prowadzonej przez kapucynów na ul. Miodowej. Możesz wiele – przekonują organizatorzy z Centrum Myśli Jana Pawła II. Masz moc, żeby pomóc. „Pomogę, bo mogę” – to hasło III Miasta Miłosierdzia, organizowanego na pl. Piłsudskiego 30 września.
Móc pomóc
– Ukuliśmy to hasło, żeby pokazać, że nie potrzeba wiele, żeby włączyć się w coś dobrego. Może zbyt łatwo tłumaczymy się, że nie mamy czasu. A może po prostu nie wiemy, co pożytecznego możemy zrobić wokół nas? – pyta Adrian Sinkowski z CMJPII. I jako przykład wspomina studentkę z Poznania, która dwa lata temu przyszła na organizowane na Krakowskim Przedmieściu Miasto Miłosierdzia. Zapisała się do banku szpiku kostnego. Dziś już wie, że było warto, bo okazała się genetycznym bliźniakiem kogoś potrzebującego. Jednym małym krokiem uratowała mu życie.
Aukcja na Allegro już trwa. Do 29 września licytować można nie tylko sportowe gadżety z podpisami gwiazd, ale także na przykład dzień na planie serialu „Rodzinka.pl”. Swoje gadżety na aukcję przekazała policja i kilka innych organizacji. W konkursie 30 września będzie można wygrać na pl. Piłsudskiego poprowadzenie z Krzysztofem Ziemcem popołudniowych „Wiadomości”.
Tydzień debat o dobrych ludziach
Miasto Miłosierdzia na pl. Piłsudskiego będzie właściwie wisienką na torcie. Bo tegoroczna edycja została pomyślana jako cykl imprez i debat, rozciągający się na cały tydzień. Rozpocznie je pięć paneli dyskusyjnych, każdy prowadzony przez inną instytucję i innego dnia. Pierwszy, poświęcony powodom, dla których włączamy się w wolontariat, poprowadzi Centrum Myśli Jana Pawła II. Podczas kolejnego miejskie Centrum Komunikacji Społecznej pokaże, jak miasto może pomoc w założeniu i prowadzeniu stowarzyszenia. Trzeciego dnia Fundacja Konrada Adenauera opowie o karierze: od wolontariusza do prezydenta. Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia opowie z kolei o wzajemnych oczekiwaniach wolontariuszy i pracodawców.
Rodzinny piknik
Miasto Miłosierdzia może przyciągnąć nawet kilkanaście tysięcy osób, w tym całe rodziny, które od godz. 10 do 18 znajdą tu atrakcje dla najmłodszych i dla seniorów. Wybierzemy się wspólnie na spacer po Miłosiernej Warszawie. Młodzież będzie mogła wziąć udział w grze miejskiej. Wieczorem, o godz. 18 na scenie Miasta Miłosierdzia rozpocznie się koncert, przed którym wylicytowana na aukcjach kwota zostanie przekazana praskiemu klubowi „Mierz Wysoko”. Prowadzony przez jedno ze stowarzyszeń klub jest laureatem tegorocznych S3KTOROW: przy ul. Brzeskiej tworzy dla dzieci i młodzieży miejsce rozwoju i kreatywnego spędzania czasu: uczy je jeździć na monocyklu, chodzić na szczudłach, gotować, robić zdjęcia i bawić się w teatr cieni. Podczas koncertu wystąpią Antek Smykiewicz z zespołem Ściana Wschodnia, finalista programu „The Voice of Poland”, Hotrot i Najlepszy Przekaz W Mieście, którzy w programie „Must be the music” zasłynęli piosenką „o wyciąganiu dzieci z bramy”. Wcześniej na zabudowanym przed Hotelem Sofitel Victoria boisku zagra mecz drużyna amerykańskiego futbolu Warsaw Eagles oraz drużyna piłkarska osób po amputacjach Amp Futbol.
Miasto Miłosierdzia po raz pierwszy odbyło się cztery lata temu, na pl. Teatralnym. Druga edycja, na Krakowskim Przedmieściu, przyciągnęła ok. 10 tys. osób.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.