„Oblicza Boga w Biblii” to hasło trwającego w Sewilli III Międzynarodowego Kongresu Biblijnego. Biorą w nim udział specjaliści z całego świata, w tym także z Polski.
Temat kongresu dotyka teologicznego serca Pisma Świętego. Słowem oblicze chce się wyrazić doświadczenie religijne, osobiste i wspólnotowe, a także obrazy literackie Bożej rzeczywistości. Tytuł kongresu „wskazuje również, że w Biblii istnieje różnorodność obrazów lub form, aby odnieść się do Boga i wejść z Nim w kontakt” – podkreślają organizatorzy. Z drugiej strony Pismo Święte nie tylko używa ludzkiego języka, ale samo „doświadczenie Boga, które znajduje się na jego stronicach, jest uwarunkowane i jest odpowiedzią na wpływy i różne czynniki społeczne”. Stąd uczestnicy kongresu, który podkreśla znaczenie Pisma w naszej kulturze, podchodzą do tematu, biorąc pod uwagę różne dyscypliny. Studiuje się nie tylko wymiar teologiczny tekstów, ale także ich formę literacką, proces powstawania oraz historyczne wydarzenia, które wpłynęły na Izrael. Oprócz głównych konferencji prace kongresu zostały podzielone na grupy tematyczne: Biblia i Starożytny Wschód, Stary Testament, Nowy Testament, Literatura Międzytestamentalna i Rabinistyczna, Nowe Hermeneutyki oraz Biblia i Kultura. Ponadto została otwarta wystawa pod tytułem: „Przez wieki: Historia tekstu biblijnego”. Można na niej zobaczyć najstarsze świadectwa tekstu, Biblie średniowieczne i renesansowe oraz współczesne.
Kongres, który został zorganizowany przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Biblijne (www.abe.org.es), zakończy się 5 września.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.