"Kościół jest ojczyzną wszystkich i nie jest na usługach nacjonalistów, autonomistów czy też bieżącej polityki, nie identyfikuje się z żadną partią polityczną, a wobec państwa i jego instytucji oraz społeczeństwa pełni funkcję krytyczno-profetyczną” - mówił abp Wiktor Skworc podczas corocznej pielgrzymki kapłanów.
5. Na przełomie lipca i sierpnia mogłem z dziekanami i wicedziekanami spędzić w Brennej kilka dni. Zasadniczym tematem naszego spotkania był II Synod. W trwających konsultacjach i dyskusjach już zostały wskazane najważniejsze synodalne zagadnienia. Dialog i konsultacje, jako przyjęte metody działania II Synodu będą kontynuowane. Ponadto trwa modlitwa osób konsekrowanych za synod. Niech II Synod będzie dziełem nas wszystkich, otwartych na działanie Ducha Świętego, który mówi
Kościołowi i go prowadzi. Czas trwania synodu niech będzie czasem powiewu Ducha Świętego – a Jego ożywcze działanie niech zmobilizuje narzędzia jego działania w świecie – duchownych i
katolicki laikat, do odnowienia przyjaźni z Chrystusem i Jego Kościołem oraz obudzi postawy apostolskie i misyjne.
6. W homilii w dniu ingresu – powiedziałem, że będziemy obserwować rzeczywistość i reagować. Musimy reagować na to, co robią samorządy – krytycznie oceniać, jak władza samorządowa działa. Generalnie współpraca z samorządami układa się bardzo poprawnie. W przestrzeni troski o dobro wspólne i społeczny pokój udało się wiele osiągnąć. Trzeba jednak odnosić się krytycznie do mnożenia przez samorządy punktów sprzedaży alkoholu powyżej 4,5 %. Alkohol nie jest towarem pierwszej potrzeby i nie musi być do nabycia za każdym rogiem; idzie przecież o młodzież, którą spożywanie alkoholu uzależnia i ostatecznie deprawuje. To tylko jeden z przykładów jak możemy uprzedzająco działać monitorując prace samorządu. I do takiego działania – służącemu dobru wspólnemu – was zachęcam.
7. Kościół – poprzez nauczanie papieży i biskupów – wskazuje na konieczność formatio premanens duchownych. Będziemy ją kształtować wg Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego w sprawie formacji prezbiterów w Archidiecezji Katowickiej, które aktualnie jest konsultowane z Radą Kapłańską. Zadanie jej organizowania w Archidiecezji otrzymał ks. prałat Marek Szkudło, którego zamianowałem wikariuszem biskupim ds. formacji duchowieństwa naszej archidiecezji. Inne zmiany personalne są już P.T. księżom znane.
8. W związku z ogłoszeniem przez Benedykta XVI Roku Wiary czytamy list apostolski „Porta fidei”, szukamy w nim inspiracji. Razem z papieżem Benedyktem XVI otworzymy w połowie października Rok Wiary. Wiemy, że wiara „egzystuje” w człowieku; jest łaską i zmaganiem człowieka. To rodzi pytania o człowieka i o wiarę, także o naszą wiarę. Wołamy dziś jak Apostołowie: Panie, przymnóż nam wiary –( por. Łk 17, 5-10, bo wiemy – jak oni wiedzieli – czego można dokonywać dzięki silnej wierze.
Za niedługo potem wejdziemy w nowy rok duszpasterski, uświadamiając sobie, że mamy nadal czynić Kościół domem i szkołą komunii oraz być solą ziemi.
Niech nam w tym pomoże wspólne dzieło II Synodu Kościoła katowickiego, do którego podjęcia serdecznie zapraszam.
Aby zrozumieć Gaudiego, trzeba patrzeć na jego dzieło oczami wiary.
Nie kanonów, nie skuteczności, nie uczuć, ale właśnie sumienia.