Poważnych problemów obawiają się biskupi Argentyny, jeśli w życie wejdą zaproponowane zmiany do Kodeksu Cywilnego.
Gdy nie zostaną w porę naniesione niezbędne korekty, przeforsowany zostanie „model rodziny oparty na indywidualistycznych normach i tendencjach. Jest on sprzeczny zarówno z kryteriami ewangelicznymi, jak i podstawowymi wartościami społecznymi, takimi jak stabilność, troska o drugiego, szczery dar z siebie, wierność, czy szacunek dla życia”. Takie słowa znalazły się w specjalnym dokumencie rady stałej argentyńskiego episkopatu zatytułowanym „Kodeks Cywilny i nasz styl życia”.
Hierarchowie zwracają uwagę, że „niektóre istoty ludzkie w okresie prenatalnym nie będą miały prawa być nazywane «osobami». Z jednej strony zalegalizuje się promowanie usług «matek surogatek», które uprzedmiotawiają kobietę, a z drugiej zamrażanie embrionów ludzkich na czas nieokreślony, by później móc je wyrzucić, lub użyć do celów handlowych i badawczych. Małżeńskie związki uczuciowe pozostaną więc osłabione i zdewaluowane”.
W kontekście tych obaw przewodniczący episkopatu Argentyny abp José María Arancedo wziął 23 sierpnia udział w debacie komisji parlamentarnej, gdzie zgłosił konkretne propozycje poprawek do projektu kodeksu. Swoje wystąpienie oparł na pięciu punktach: uznaniu istnienia osoby od momentu jej poczęcia, ochronie rodziny i małżeństwa, ochronie praw dzieci, problemach sztucznego zapłodnienia oraz ochronie godności kobiety.
„W kodeksie muszą zostać zawarte pewne pryncypia, szanujące jeszcze bardziej godność każdego życia ludzkiego, od jego zaistnienia w chwili poczęcia aż do naturalnego kresu. Chodzi także o prawa rodziny opartej na małżeństwie oraz prawa najsłabszych, w szczególności dzieci, zarówno już narodzonych, jak i tych, które jeszcze nie przyszły na świat” – podkreślił hierarcha. Dodał także, że propozycje zawarte w projekcie kodeksu noszą znamiona ideologii indywidualistycznych oraz koncepcji rodziny różnej od tej, która zakorzeniona jest w narodowej tradycji Argentyny. Całe wystąpienie, zawierające wiele szczegółowych obserwacji, zostało przekazane na piśmie parlamentarnym prawnikom.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.