Powstanie miało chrześcijańskie znamię

„Patrząc na Powstanie Warszawskie nie wolno pominąć heroicznej posługi kapłanów i sióstr zakonnych” - mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski 1 sierpnia w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

W miejscach cierpień i ofiary powinny zawsze stać krzyże i palić się znicze. Heroizm walczącej Warszawy miał znamię chrześcijańskie - mówił abp Depo.

Przytaczając słowa bł. Jana Pawła II metropolita częstochowski przypomniał, że „Powstanie Warszawskie było najbardziej radykalne i najbardziej krwawe z powstań narodowych”. - Nie wolno patrzeć na Powstanie Warszawskie jedynie według kontekstu politycznego, czy też militarnego. W modlitwie i ciszy trzeba nam się pochylić nad tamtym cierpieniem, wielkością ofiary - wołał abp Depo. Zaapelował do modlitwy o właściwy kształt wolności w sercach. - Niech również w mediach będzie właściwy kształt narodowej pamięci - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „Powstanie Warszawskie pokazało, że w narodzie jest gotowość do bohaterskiej walki i mężnego wytrwania w cierpieniu”.

Za sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim metropolita częstochowski podkreślił, że po Bogu bardzo ważna jest miłość Ojczyzny – Takiej miłości Ojczyzny uczył nas kard. Stefan Wyszyński – podkreślił abp Depo.

„Maryjo, daj także nam zachować tę samą miłość Ojczyzny” - zakończył metropolita częstochowski.

«« | « | 1 | » | »»
 • Agaton
  02.08.2012 10:02

  „Powstanie Warszawskie pokazało, że w narodzie gotowość do bohaterskiej walki i mężnego wytrwania w cierpieniu”.
  W cytowanym fragmencie brak chyba jakiegoś wyrazu,lub o jeden wyraz za dużo.Ogólnie wypowiedź nijaka,wcale nie lepsza od buczenia.
  P.S.Multiplex dla Religa.TV

 • Savonarola
  03.08.2012 16:27
  W nieco lepszej sytuacji byli kapelani niemieccy,ktorzy odprawiali msze w intencji swoich zolnierzy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8