Kostrzyn: Przystanek Jezus ruszył

Pierwszy Kongres Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie nad Odrą zakończył się 31 lipca, a jego uczestnicy przemaszerowali na plac festiwalowy Przystanku Woodstock, by rozpocząć 13. Przystanek Jezus. Ewangelizatorzy będą teraz do 5 sierpnia głosić Dobrą Nowinę wśród uczestników festiwalu muzycznego organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

W Kongresie uczestniczyło ok. 1,2 tys. osób reprezentujących ok. 300 środowisk ewangelizacyjnych. Ostatniego dnia od rana ewangelizatorzy dzielili się świadectwami własnego nawrócenia czy dróg, jakie doprowadziły ich do decyzji o podjęciu ewangelizacji.

W namiocie kongresowym przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła zaprezentowały się też niektóre grupy, opowiadając o swojej działalności. Dzięki temu można było zobaczyć różnorodność działań związanych z ewangelizacją w Polsce. Swoim świadectwem dzielili się także biskupi, którzy przez wszystkie dni ogólnopolskiego spotykania byli dostępni dla ewangelizatorów.

– Ten Kongres to były dla mnie i rekolekcje i rachunek sumienia – wyznał biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, który stał w kolejce razem z młodzieżą, by podzielić się swoim świadectwem. – Dowiedziałem się wiele, także o tym jakie są oczekiwania wobec biskupów. Przed nami wiele zadań związanych z nową ewangelizacją, będę mieć więcej pracy, ale i muszę być bardziej święty – powiedział wywołując aplauz zgromadzonych.

O ewangelizacji wsi w swojej diecezji oraz ewangelizacji nadmorskiej plażowiczów i uczestników festiwalu muzyki techno opowiadał biskup Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, współtwórca Przystanku Jezus. Powiedział, że zdarza się także w Polsce, że ewangelizatorzy napotykają człowieka 35-letniego, który nigdy nie był w kościele. Pracy jest więc bardzo wiele, brakuje pracowników. – Ewangelizując wsie popegeerowskie, chodzimy od domu do domu, zapraszamy ludzi do kościoła, organizujemy rekolekcje i dni skupienia, po czym znowu przychodzimy do nich do domu – mówił biskup. Dzięki temu są wsie, w których frekwencja na niedzielnej Mszy św. wzrosła z 20 do 45 proc. – Trzeba iść i szukać, i znajdywać ludzi tam, gdzie żyją – podkreślał bp Dajczak.

- Podczas Kongresu nie skupialiśmy się na teorii, czy definiowaniu nowej ewangelizacji, lecz na praktycznych doświadczeniach – powiedział w rozmowie z KAI ks. Artur Godnarski, koordynator Kongresu i sekretarz Biura Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Jego zdaniem, trudno sobie wyobrazić Kongres bez obecności ewangelizatorów – nie teoretyków, lecz praktyków. W Polsce są już całe pokolenia osób, które niosą Dobrą Nowinę. – Tu zobaczyli, że są drogą Kościoła, że ich działania mają ogromne znaczenie dla pasterzy – dodał wskazując na obecność biskupów.

– Włoski arcybiskup Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, abp Dzięga, bp Dajczak, bp Czaja, bp Grzegorz Ryś, bp Socha i inni pokazali, że chcą „dobiec” do ewangelizatorów, którzy w dziele głoszenia Dobrej Nowiny idą przodem – zaznaczył ks. Godnarski.

Zespół ds. Nowej Ewangelizacji opracuje w najbliższych dniach przesłanie Kongresu. Rozpatrywana jest także propozycja comiesięcznych video-konferencji w internecie.

Ewangelizatorzy rozbili przy kościele własne pole namiotowe. Tu będzie ich baza Przystanku Jezus. Przed udaniem się na pole festiwalowe, wzięli jeszcze udział w Mszy św., pod przewodnictwem i z homilią bp. Dajczaka.

Biskup podkreślał, że by iść do ludzi z Dobrą Nowiną, trzeba dać się prowadzić Duchowi Świętemu. Między słowem a czynem ewangelizatora nie może być dysonansu, ponieważ ewangelizator może być jedynym Kościołem, jaki dany człowiek spotka. – Wielu zobaczy tylko taki Kościół, jaki zobaczy w nas – powiedział. – Jeśli mamy skorygować obraz Kościoła podawany w wielu mediach lub w ogóle pokazywać Kościół, musimy być tycznymi świadkami. Jeśli mnie nie starczy miłości, spotkany człowiek nie otrzyma tego, co powinien - zaznaczył.

Biskup zielonogórsko-gorzowski mówił też o radości, której źródłem jest Jezus, zachęcając, by ewangelizatorzy dzielili się nią z uczestnikami Przystanka Woodstock. – Ludzie będą czekać na naszą radość, na nasz uśmiech – powiedział. – Nie musimy być idealni, naszą sprawą jest siać ziarno.

Prosił ewangelizatorów, by nie byli skąpi, by oddawali wszystko z siebie, zwłaszcza tym, którzy już nie potrafią prosić. Zaznaczył, że podczas festiwalu mogą spotkać dorosłych ludzi, którzy od I komunii św. nie byli w kościele. – Idźcie w duchu proroka – apelował bp Dajczak. – Prorok przymusza do zmiany rytmu, do zmiany kierunku. Nawet jeśli was nie posłuchają, muszą wiedzieć, że jesteście i że jesteście świadkami.

Po Mszy św., w której uczestniczyli także mieszkańcy Kostrzyna, kapłani udzielili indywidualnego błogosławieństwa ewangelizatorom, którzy następnie pieszo, w radosnym i rozśpiewanym pochodzie ze sztandarami udali się do oddalonego o ok. 3 km pola festiwalowego Przystanek Woodstock. Tam, na placu wydzielonym dla Przystanku Jezus, bp Tadeusz Lityński poświęcił krzyż stojący przed sceną i udzielił błogosławieństwa na dzieło ewangelizacji.

Ks. Artur Godnarski przypomniał ewangelizatorom, że nie idą głosić Dobrą Nowinę z własnej inicjatywy, lecz są posłani przez Kościół i jego pasterzy. Za sceną Przystanku Jezus znajduje się kaplica Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie ewangelizatorzy mogą się modlić. Najświętszy Sakrament w nocy jest zamykany w tabernakulum, a adoracja kontynuowana jest w kościele. W ten sposób adoracja prowadzona jest przez całą dobę.

Jeszcze dziś wieczorem z uczestnikami festiwalu Przystanek Woodstock spotkają się o. Enrique Porcu i o. Antonello Cadeddu z São Paulo – inicjatorzy wspólnot Przymierze Miłosierdzia. Będzie można również obejrzeć film "Ja jestem" i spotkać się z jego reżyserem Leszkiem Dokowiczem.


 

«« | « | 1 | » | »»
 • mch
  01.08.2012 16:52
  Przystanek Woodstock to przedsionek piekła. TV TRWAM pokazywała wiele razy materiał o prawdziwym obliczu tego wydarzenia. Tam nie jest potrzebny zwykły ksiądz, ale zastęp egzorcystów i to nie "do pogadania", ale do walki z całym złem, jakie tam się szerzy.
 • Helena
  01.08.2012 17:24
  Wierzę, że tych którzy tam ewangelizują młodych pogubionych, zranionych i zniewolonych Bóg wesprze swoją Mocą i Siłą.
  Bogu dzięki ,że są tacy którzy dla swoich bliźnich chcą pokazać świat wartościowy inny od tego co nam daje dzisiejszy świat.
  Panie błogosław i strzeż ich od złego.
  Święty Michale Archaniele broń nas w walce ......
 • jf
  01.08.2012 18:20
  Tylko nie "Bombardujcie miłością"!
 • Grzegorz Hełka
  10.08.2012 16:16
  Zasmuca tendencja do umieszczania w artykułach zdjęć będącymi kilkuletnimi "odgrzewanymi kotletami" co gorsza nijak oddającymi dane wydarzenie.
  Wstyd - zwłaszcza, że w artykule jest mowa o
  I Kongresie Nowej Ewangelizacji, gdzie zdawać by się mogło nie należy iść na łatwiznę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8