Tegoroczna Nagroda Ratzingera zostanie wręczona podczas Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji. Zapowiedział to prezes zarządu Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Ks. Giuseppe Antonio Scotti
Poinformował, że 20 października Papież wręczy nagrodę noszącą jego imię, a określaną przez niektórych jako „Nobel z teologii”, tym razem dwóm laureatom. Ich nazwiska poda się już wkrótce na specjalnej konferencji prasowej.
Pierwszymi laureatami Nagrody Ratzingera byli trzej teolodzy. Z rąk Ojca Świętego otrzymali ją 30 czerwca ub. r. wyróżnieni za całość długiego życiowego dorobku Hiszpan ks. Olegario González de Cardedal, dogmatyk i świecki Włoch Manlio Simonetti, badacz Ojców Kościoła, oraz młodszy od nich Niemiec, o. Maximilian Heim, opat cystersów z Heiligenkreuz w Austrii, badacz myśli teologicznej Josepha Ratzingera.
Nagrodę przyznaje pięcioosobowa rada naukowa Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Przewodniczy jej emerytowany wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Camillo Ruini. Do rady należy też abp Luis Francisco Ladaria Ferrer SJ, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary.
„Nagrodę ustanowiono, by pobudzać refleksję teologiczną przede wszystkim, choć nie wyłącznie, w dziedzinach, którymi szczególnie zajmował sie Joseph Ratzinger. A więc na polu teologii fundamentalnej, historii teologii, zwłaszcza patrystycznej, po linii komunii z Kościołem, teologicznego pogłębienia dokumentów jego Magisterium, Soboru Watykańskiego II – powiedział abp Ladaria. – Zatem teologii, która byłaby pomocą dla Kościoła w świecie. Nasza rada stwierdza wartość naukową, teologiczną ścisłość ewentualnych kandydatów do nagrody. Uwzględnia też różne języki i kultury, by wszyscy mogli czuć się w pewnym sensie reprezentowani. Myślę, że na przyszłość teologii możemy dziś patrzeć ufnie. Papież jest dla wszystkich teologów stymulującym przykładem. Zawsze łączył naukową ścisłość z głęboką wiernością Kościołowi, co rodzi się z głębokiego kontaktu z Bogiem w modlitwie. Mówimy nieraz, że teologię tworzy się «na kolanach». To ważna prawda. W przeciwnym razie teologia staje się wiedzą nie mającą odbicia w życiu. A to byłoby naprawdę wielką szkodą dla teologii i dla całego Kościoła” – wskazał sekretarz Kongregacji Nauki Wiary.
Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera-Benedykta XVI organizuje też międzynarodowe sympozja naukowe. Pierwsze z nich odbyło się w ub. r. w Bydgoszczy z udziałem 32 wyższych uczelni. Temat „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju” nawiązywał do pielgrzymki papieskiej na spotkanie w Asyżu, która miała miejsce 27 października 2011 r. 8 i 9 listopada Fundacja urządzi w Rio de Janeiro spotkanie na temat antropologiczny: „Co sprawia, że człowiek jest człowiekiem?”. Wiąże się on ze Światowym Dniem Młodzieży, planowanym w tym brazylijskim mieście latem przyszłego roku.
Natomiast jesienią przyszłego roku, 24-26 października 2013 r., Fundacja Josepha Ratzingera-Benedykta XVI zorganizuje wspólnie ze wszystkimi uniwersytetami papieskimi Wiecznego Miasta sympozjum na temat „Ewangelie: badania historyczne i chrystologiczne”. Odbędzie się ono w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Nawiązuje do zainteresowania, jakie wzbudziły również w środowiskach naukowych dwa pierwsze tomy książki Ojca Świętego „Jezus z Nazaretu”.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.