Chiny: Kolejny nielegalny biskup na horyzoncie

„Mianowanie biskupów nie jest kwestią polityczną, ale religijną” – przypomina Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów.

Stwierdzenie to czytamy w jej nocie, wydanej w związku z przygotowywaną w Chinach konsekracją ks. Josepha Yue Fushenga na biskupa dla Harbinu. Watykańska dykasteria misyjna przypomina, że udzielanie święceń biskupich bez papieskiego zlecenia, jak to ma miejsce właśnie w cytowanym przypadku, szkodzi jedności Kościoła i całemu dziełu ewangelizacji. Sprzeciwia się bowiem urzędowi, jaki Chrystus powierzył Piotrowi i jego następcom. Papież jest głową Kolegium Biskupów, Namiestnikiem Chrystusa i Pasterzem Kościoła Powszechnego.

W nocie podkreśla się, że święcenia biskupie w Harbinie zaplanowano jednostronnie i spowodują one podziały w chińskiej wspólnocie katolickiej. Harbińscy katolicy nie chcą nielegalnej konsekracji. Kościół może się rozwijać tylko w jedności z Papieżem. Kongregacja przypomina, że ks. Yue Fusheng od dawna już został powiadomiony o braku papieskiego zatwierdzenia. Jego święcenia biskupie będą nielegalne, nie będzie miał władzy, by kierować diecezją, a Stolica Apostolska nie uzna go jako biskupa Harbinu. Podlegać będzie sankcjom przewidzianym przez prawo kanoniczne (kan. 1382 KPK), czyli ekskomunice wiążącej mocą samego prawa. Podobne sankcje dotyczą konsekrujących go biskupów.

O braku zgody Papieża na konsekrację ks. Yue Fushenga zostały poinformowane chińskie władze państwowe. Jeśli zostanie wyświęcony, będzie to zaprzeczało oznakom dialogu, jakich pragnie tak strona chińska, jak Stolica Święta – stwierdza watykańska dykasteria.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8