Chińskie MSZ poinformowało we wtorek, że osiągnięto porozumienie z Watykanem w sprawie odnowienia tymczasowej umowy w sprawie mianowania biskupów. Tym razem zostanie ona przedłużona na kolejne cztery lata, a nie jak dotychczas - dwa.
"Podczas przyjaznych konsultacji obie strony zdecydowały się przedłużyć umowę o kolejne cztery lata" - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian na konferencji prasowej. "Obie strony będą kontynuować dyskusje w konstruktywnym duchu i będą nadal promować poprawę stosunków między Chinami a Watykanem" - dodał.
Stolica Apostolska przekazała w późniejszym oświadczeniu, że "nadal zamierza kontynuować przepojony szacunkiem, konstruktywny dialog ze stroną chińską w celu rozwoju stosunków dwustronnych, mając na uwadze dobro Kościoła katolickiego w Chinach i całego narodu chińskiego".
Od 1951 roku oba państwa nie utrzymują relacji dyplomatycznych, a Watykan jest jednym z 12 krajów, które uznają Tajwan. Sześć lat później Pekin powołał do życia na rozkaz Mao Zedonga Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (PSKCh), żeby zastąpić struktury zdelegalizowanego Kościoła katolickiego.
Jednak w 2018 r. komunistyczne władze Chin podpisały z Watykanem historyczne porozumienie, na mocy którego Pekin wybiera hierarchów, a papież ma ostateczny głos w ich zatwierdzeniu. Pełny tekst umowy pozostaje wciąż poufny.
Takie porozumienie spotkało się z krytyką części duchownych i katolików. W ich ocenie ugoda w praktyce oznacza usankcjonowanie kontrolowanego przez rząd PSKCh i zdradę wiernych należących do Kościoła działającego w podziemiu i na przestrzeni dekad pozostających w komunii z Watykanem. Szacuje się, że w Chinach żyje ok. 12 mln katolików.
Przez pierwsze cztery lata obowiązywania umowy wynegocjowano jedynie nominację sześciu biskupów. W latach 2022-2023 Watykan wyraził "ubolewanie" po tym, jak Chiny jednostronnie mianowały dwóch hierarchów. Papież Franciszek z czasem jednak "zatwierdził" decyzję chińskiego reżimu. Pod koniec stycznia br. zatwierdzono trzech kolejnych.
Na kongresie Komunistycznej Partii Chin w 2017 r. przywódca ChRL Xi Jinping podkreślił, że duchowni powinni "kontynuować sinizację" ruchów wyznaniowych w kraju, sygnalizując zamiar zacieśnienia kontroli nad religią.
Wpływy KPCh widoczne są m.in. w czasopismach publikowanych przez Kościół. Dwutygodnik "Tiang Guang" (Światło niebios) wydawany przez diecezję w Pekinie pierwsze strony zazwyczaj poświęca relacjom z wydarzeń politycznych lub myślom przewodniczącego Xi.
Z Pekinu Krzysztof Pawliszak
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.