Miasto Cebu na Filipinach – stolica prowincji i wyspy o tej samej nazwie – będzie za 4 lata miejscem 51. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Zapowiedział to Benedykt XVI w przesłaniu wideo, które zaprezentowano 17 czerwca na zakończenie Mszy św. kończącej obecny, 50. MKE w Dublinie.
Ojciec Święty przekazał jednocześnie mieszkańcom całego tego wyspiarskiego państwa azjatyckiego gorące pozdrowienia i zapewnienia o swej bliskości modlitewnej z nimi.
Liczące nieco ponad 800 tys. mieszkańców Cebu jest piątym co do wielkości miastem Filipin, ale jako zespół miejski, obejmujący ok. 10 mniejszych miast, z ponad 2,5 mln ludności, stanowi drugą aglomerację w kraju, po Manili. Jest również drugim po stolicy ośrodkiem gospodarczym i handlowym; najbardziej rozwinięty jest tu przemysł spożywczy, petrochemiczny, włókienniczy i drzewny. Miasto jest głównym portem wyspy położonej w środkowej części archipelagu filipińskiego. Działa tu 5 uczelni wyższych, z których najstarszy jest Uniwersytet Katolicki św. Karola, założony przez jezuitów w 1595.
Początki miasta sięgają wyprawy słynnego żeglarza portugalskiego Ferdynanda Magellana, który przybił tu ze swym statkiem 7 kwietnia 1521, stawiając w tym miejscu krzyż. Przetrwał on do dnia dzisiejszego i jest przechowywany w małej kapliczce w tym mieście. Ale pierwszą osadę założyli tu Hiszpanie w 1565 jako San Miguel Villa del Santísimo Nombre de Jesús; w 6 lat później jej nazwę zmieniono na obecną Cebu. Jest najstarszym ośrodkiem założonym przez Hiszpanów na Filipinach.
W kwietniu 1965 właśnie w Cebu odbyły się główne uroczystości z okazji 400-lecia chrześcijaństwa na wyspach. Miasto jest ponadto siedzibą drugiej, po manilskiej, diecezji filipińskiej – powstała ona 14 sierpnia 1595, a od 28 kwietnia 1934 ma ona status archidiecezji i siedziby metropolii, w której skład wchodzą obecnie 4 diecezje: Dumaguete, Maasin, Tagbilaran, Talibon. Od 10 października 2010 na czele tej jednostki kościelnej stoi abp Jose Serofia Palma (ur. 19 marca 1950), który od 1 grudnia ub.r. jest również przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Filipin.
Kraj ten już po raz drugi będzie gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego – w dniach 3-7 lutego 1937 odbył się tam 33. MKE pod hasłem „Apostolat eucharystyczny na misjach”.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.