Czymś bardzo przykrym i przeciwnym naszej polskiej tradycji są próby publicznego w mediach wystąpienia z Kościoła. Niech te osoby nie karmią nas zaprzeczaniem faktów, które miały miejsce - powiedział abp Wacław Depo w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bęczkowicach.
Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. podczas I Pielgrzymki Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, w której 16 czerwca wzięło udział ponad 1200 ministrantów i lektorów.
Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Oblubienicy Ducha św. Pocieszyciela odbyła się pod hasłem: „Kościół naszym domem”. Uroczystej Mszy św. na tzw. Pociesznej Górce przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. We Mszy św. uczestniczyli ministranci i lektorzy z całej archidiecezji z rodzicami, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, alumni Niższego Seminarium Duchownego z Częstochowy. Mszę św. koncelebrowali licznie przybyli kapłani.
„Przybywamy do domu Maryi i do domu Jezusa. Chcemy ofiarować Jezusowi nasze serca. Chcemy, aby On przemienił nasze serca według Serca Swego” - mówił na początku Mszy św. ks. Sebastian Ciastek Duszpasterz Służby Liturgicznej Archidiecezji Częstochowskiej.
- Matka Najświętsza uśmiecha się w tym miejscu do was i wzywa, abyście poszli drogami świętości, a może służby kapłańskiej - dodał o. Przemysław Lutyński, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Przypominając tegoroczne Mistrzostwa Ministrantów w Piłce Halowej, które zgromadziły ponad 1100 lektorów i ministrantów w parafii Św. Wojciecha, abp Wacław Depo powiedział, że I Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej to „kolejny cud”. - Łaska Boża sprawiła, że wygrywamy z całą Polską o 100 ministrantów. Dlaczego? Bo jest was ponad 1200! I daj Boże, aby to było prawdą, aby w was zrodziły się piękne i wierne powołania do stanu kapłańskiego - powiedział metropolita częstochowski.
Następnie w homilii abp Depo zapytał, czy możemy do końca wypowiedzieć tajemnice zaistnienia w tym świecie? - Przypomnijmy sobie i oczyma serca połączmy się z naszymi rodzicami i podziękujmy w tym Sanktuarium za dar naszego życia, za dar naszego obdarowania życiem – mówił abp Depo.
Metropolita podkreślił, że „nasze imiona nie są zapisane tylko w wymiarach tej ziemi, w metrykach chrztu, ale w wymiarach nieba”. - Dlatego czymś bardzo przykrym i przeciwnym naszej tradycji polskiej są próby publicznego w mediach wystąpienia z Kościoła, bo ktoś został wbrew sobie ochrzczony. Niech te osoby nie karmią nas zaprzeczaniem faktów, które miały miejsce i które wpisały nas w historie tej ziemi z własnym imieniem. Dlatego dziękujmy Bogu za łaskę życia wiary, za nasze imiona zapisane w niebie - kontynuował abp Depo.
Metropolita częstochowski przywołał postać bł. Jana Pawła II, który codziennie zawierzał się modlitwie do Ducha Świętego - Życzę wam drodzy młodzi ludzie, abyście taką wrażliwość serca wypraszali od Ducha Świętego - mówił abp Depo.
Hierarcha odniósł się również do wymiaru wspólnoty. - Każdy ma poczucie własnego domu i wie, że nie są najważniejsze, piękne czy nowoczesne ściany, czy inne wygody. Dom to są przede wszystkim ludzie, a więc wspólnota osób, które mają świadomość, że są kochani i pragną kochać – podkreślił abp Depo.
Metropolita częstochowski wyraził zaniepokojenie, że zbyt dużo dzisiaj na ziemi polskiej jest tak zwanych „poprawiaczy kościoła”, którzy chcą kościół uczynić na własną ludzką miarę. Nie pytając się Chrystusa i Ewangelii mają swoje sposoby naprawy i reformy. - Dlatego jesteśmy tutaj razem, aby przeżyć tajemnice Kościoła jako wspólnoty Domu – powiedział abp Depo.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.