Na odnawiającą moc pojednania wskazał podczas nabożeństwa Słowa Bożego, stanowiącego jeden z ważnych punktów 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, kard. Peter Turkson. Tematem dzisiejszego dnia Kongresu jest: „Przywrócenie komunii przez sprawiedliwość i pojednanie”.
Czwartek 14 czerwca rozpoczął się od nabożeństwa pojednania w intencji zabliźnienia ran Kościoła nie tylko w Irlandii, ale także wszędzie tam, gdzie doszło do konfliktów i przemocy. Purpurat watykański nawiązał w swej homilii do dramatycznego konfliktu w Rwandzie w 1994 r. i do przeżyć jednej z tamtejszych zakonnic, siostry Genevieve ze zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny z Namur.
W wyniku ludobójstwa, do jakiego doszło podczas wojny domowej w tym kraju, utraciła ona wszystkich swoich braci i nie potrafiła przebaczyć sprawcom tej zbrodni. Jednakże w 2000, z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku Świętego, udała się do więzienia, aby rozmawiać z zabójcami swoich braci. Powiedziała, że „w chwili wielkiej łaski” udało się jej przebaczyć tym ludziom.
Wskazując na ten przykład afrykański kardynał kurialny podkreślił, że pojednanie wnosi na nowo zgodę i pokój w życie osobiste a także wspólnotowe. Zaznaczył, że siostra Genevieve po dzień dzisiejszy pracuje w Rwandzie na rzecz pojednania, a jej przykład ma znaczenie dla całego świata.
O aktualności tego zagadnienia w Irlandii świadczy także spora liczba osób uczestniczących w dzisiejszych spotkaniach. Jeszcze dziś sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem prymasa Irlandii kard. Seána Brady’ego.
Jubileuszowy 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbywa się w Dublinie od 10 do 17 czerwca pod hasłem "Wspólnota z Chrystusem i Między nami". Legatem papieskim na to wydarzenie jest prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.