- Legion Maryi jest moim codziennym życiem. Odwiedziny chorych, częste pielgrzymki, radosne spotkania – to wszystko daje mi wiele satysfakcji i okazji do czynienia czegoś dobrego – mówi Janina Baran, prezydent kurii Zaleszany.
Anatol Kaszczuk, apostoł Matki Bożej Różańcowej, urodził się w 1912 roku, jak mawiał: „jeszcze przed Fatimą”. Wychował się w Nowo-Święcianach, miasteczku oddalonym 80 km od Wilna. Kiedy wybuchła II wojna światowa jako oficer artylerii trafił do obozu zagłady w Kozielsku. Był jednym z nielicznie cudem ocalałych: uratowało go odważne wyznanie wiary, które zaimponowało szefowi obozu; nie tylko nie zaprzeczył, że wierzy, ale nawet próbował przekonać rozmówcę. Kiedy znalazł się na wolności, złożył ślubowanie, że odnajdzie na mapie miejsce najdalsze od koszmaru Kozielska i tam zamieszka. Losy najpierw rzuciły go do Kanady, gdzie w 1944 r. uczył się pilotażu. Tam właśnie wpadła mu do ręki książka o objawieniach fatimskich, która na zawsze zmieniła jego życie.
Anatol zaczął codziennie odmawiać cały Różaniec, czemu został wierny aż do śmierci. W grudniu 1945 r. po raz pierwszy zetknął się z nabożeństwem pierwszych sobót. Zafascynowała go obietnica, że Matka Boża pozwala uczestniczyć w Jej własnym rozmyślaniu nad tajemnicami Jezusa. Odkrył piękno tego nabożeństwa i stał się jego wielkim apostołem. W maju 1947 r. rozpoczęła się jego przygoda z Legionem Maryi. Osobiście poznał Franka Duffa, założyciela Legionu Maryi. I to na jego polecenie powrócił do Polski, aby założyć Legion Maryi. Zamieszkał w Lublinie, gdzie poznał mistyczkę Barbarę Kloss, która stała się przewodnikiem duchowym Anatola Kaszczuka. Od maja 1979 r. organizował kongresy różańcowe, które towarzyszyły wszystkim pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski. Sam Anatol również podróżował, a jego wyprawy sięgały aż do Filipin. Wszędzie składał świadectwo o mocy Różańca, znaczeniu nabożeństwa pierwszych sobót i o konieczności zawierzenia się Matce Najświętszej. Jego umiłowanym miejscem był Gietrzwałd. Po wyprowadzce z Lublina zamieszkał w Małdytach, by zawsze być blisko sanktuarium swojej Różańcowej Pani.
Historia
Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, szerzą kult Matki Bożej i głoszą Ewangelię. Ich celem jest ewangelizacja parafii. Ruch powstał w 1921 r. w Dublinie. Do Polski dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach 80. mógł się zacząć normalnie rozwijać. Pierwsze parafialne prezydia Legionu Maryi w diecezji sandomierskiej powstawały na ziemi janowskiej 17 lat temu. Pierwsza kuria – 12 lat temu w Janowie Lubelskim. Obecnie działa 5 kurii: w Tarnobrzegu, Janowie Lubelskim, Ostrowcu Świętokrzyskim, Koprzywnicy i Zaleszanach. W tym roku powstanie kolejna – w Sandomierzu.
Struktury
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).