Pojęcie nowej ewangelizacji jest nadużywane

Pojęcie nowej ewangelizacji, zdaniem bp. Grzegorza Rysia z Krakowa, jest w Polsce nadużywane. Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski podkreślił to podczas odbywającego się dziś w Poznaniu Archidiecezjalnego Forum Nowej Ewangelizacji.

Bp Ryś, w swoim wystąpieniu podczas Archidiecezjalnego Forum Nowej Ewangelizacji wyjaśnił, czym jest nowa ewangelizacja oraz przedstawił ją w świetle nauczania papieży: bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ponieważ nie mógł przybyć do Poznania ze względu na inne swoje obowiązki, uczestnicy Forum mogli wysłuchać jego słów dzięki nagranej wcześniej audio-wizualnej prelekcji.

„Pojęcie nowej ewangelizacji jest w Polsce nadużywane” – podkreślił w swoim wystąpieniu bp Ryś przyznając, że mamy pokusę nazywania nową ewangelizacją przeróżnych działań w podejmowanych w Kościele. Zauważył też, że jest ponad sto definicji nowej ewangelizacji.

„Tymczasem papieże mówią wyraźnie, że nowa ewangelizacja jest to część Bożego procesu, który nazywamy ewangelizacją, która polega na głoszeniu Słowa Bożego tym, którzy są ochrzczeni, ale porzucili swoją wiarę czy zaniechali praktyk religijnych” – wyjaśnił przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

Przypomniał też, że ewangelizację dzielimy na misje ad gentes, duszpasterstwo i właśnie nową ewangelizację, która jest „głoszeniem Osoby osobie”, czyli głoszeniem na nowo osobom już ochrzczonym podstawowych prawd Ewangelii – kerygmatu Osoby Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał.

„Bardzo ważne żebyśmy głosili kerygmat i wyjaśniali, co to znaczy, że Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał, docierając z tym orędziem do konkretnych osób, a nie do społeczeństwa i struktur” – przekonywał krakowski biskup pomocniczy.

Bp Ryś zwrócił przy tym uwagę na dwa narzędzia ewangelizacji z całego ich bogatego zestawu: na „świadectwo, które jest początkiem jakiejkolwiek ewangelizacji” i małe wspólnoty, do których trzeba zapraszać bezpośrednio osoby mające słaby związek z Kościołem tak, aby tam mogły poczuć się naprawdę jak we wspólnocie i odnaleźć w niej swoje miejsce.

Prelegent zauważył też, że nowa ewangelizacja nie jest, wbrew pozorom, nowym procesem. Tym bardziej w Polsce, gdzie, jego zdaniem, mamy dość bogate doświadczenia w tym obszarze.

„To nie jest przypadek, że Jan Paweł II po raz pierwszy powiedział o potrzebie nowej ewangelizacji w Krakowie, podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1979 r.” – stwierdził bp Ryś wyjaśniając, że papież miał za sobą doświadczenie spotkania z Ruchem Światło-Życie i z jego założycielem ks. Franciszkiem Blachnickim, który zwracał uwagę właśnie na potrzebę działań w parafiach w małych grupach.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP podał również, że w odpowiedzi na przygotowaną ankietę, jako wspólnoty ewangelizacyjne określiło się ok. 300 rzeczywistości kościelnych w Polsce, które ewangelizują na różne sposoby. Stanowi to w sumie, jak wyjaśnił biskup, dziesiątki tysięcy osób, w tym ponad 90 szkół nowej ewangelizacji.

„Jesteśmy wezwani do tego, aby te wspólnoty promować. Wymagają one bowiem w Kościele zauważenia” – stwierdził bp Ryś.

Archidiecezjalne Forum Nowej Ewangelizacji odbywające w Auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (Campus Morasko) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizował Referat ds. Ewangelizacji poznańskiej Kurii Metropolitalnej we współpracy z Wydziałem Teologicznym UAM.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9