Diecezjalny Dzień Dziecka w Grodnie

II Diecezjalny Dzień Dziecka odbył się 1 czerwca w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Grodnie – Południowy.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało ponad 1. 500 dzieci, którzy przyjechali wraz ze swoimi kapłanami, siostrami zakonnymi, katechetami świeckimi i rodzicami nawet z najdalszych kątków diecezji grodzieńskiej. Należy także podkreślić, że w spotkaniu wzięli udział najmniejsi przedstawiciele archidiecezji mińsko-mohylewskiej (Mołodeczno, Wilejka), a także delegacja dzieci z diecezji Witebskiej.

Święto dzieci odbyło się pod hasłem „ Chcę być apostołem Jezusa Chrystusa”. Dzieci przyjechały, ponieważ zechciały dołączyć do dwunastu apostołów Pana Jezusa, by uczyć się bycia dobrymi w swoich środowiskach i otoczeniu. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody (cały dzień padał ulewny deszcz), wśród dzieci można było dostrzec radość w oczach, a także piękno dziecięcej duszy. Wielu z nich przyjechało, by podziękować Bogu za dar I komunii świętej, którą po raz pierwszy przyjęli w tym roku. Także byli obecni i ministranci, którzy na co dzień w swoich parafiach służą przy ołtarzu Panu Bogu, asystując swoim kapłanom.

Do tego święta i spotkania z rówieśnikami dzieci przygotowywały się już od kilku miesięcy uczestnicząc w konkursach, które zostały znacznie wcześniej ogłoszone. Pierwszy konkurs – zadanie polegał na przepisywaniu Biblii – Nowego Testamentu. I należy podkreślić, że dzięki ofiarnej pracy dzieci z terenu całej Białorusi udało się przepisać Nowy Testament. Drugi konkurs polegał na namalowaniu sceny biblijnej z Nowego testamentu. I tutaj także ujawniło się wielu zdolnych artystów, którzy przedstawili w swoich pracach rozmaite sceny z Pisma Świętego. Ogólna liczba uczestników w tych dwóch konkursach – to 400 osób.

Przepisana Biblia została uroczyście przyniesiona do ołtarza i przekazana księdzu biskupowi Aleksandrowi Kaszkiewiczowi przez dzieci z parafii Adamowicze podczas Mszy św. 1 czerwca br.

Program Dnia Dziecka rozpoczął się na scenie przygotowanej obok kościoła. Ze słowem powitalnym zwrócili się organizatorzy tego dnia dziecka, a także ks. prałat Józef Trubowicz, dziekan dekanatu Grodno – Zachód. Następnie wykonali taniec dzieci z par. MB Anielskiej w Grodnie – Franciszkany.

W nastrój dnia wprowadził dzieci przepięknie wykonany śpiew zespołu «Журавушка» z grodzieńskiej szkoły artystycznej im. A. Tyzienhauza.

Pogoda nieco pozmieniała zaplanowany wcześniej program, który ze względu na deszcz nie można było do końca zrealizować.

W kościele dzieci wysłuchały konferencji przygotowanej przez proboszcza gieranionskiej parafii  ks. Sergiusza Angura TChr, który opowiadał dzieciom o apostołach, a także wspólnie z uczestnikami spotkania poszukiwał odpowiedzi na pytanie: „Czego dzisiaj my możemy nauczyć się od apostołów?”.

Kulminacyjnym punktem święta dzieci była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Aleksandra Kaszkiewicza. Wraz z księdzem biskupem celebrowali Eucharystię licznie przybyli kapłani. Organizatorzy na Mszę Św. zaprosili również Księży Neoprezbiterów, którzy 26 maja 2012 r. w bazylice katedralnej przez posługę biskupa zostali wyświęceni na kapłanów. Jest to początek nowej tradycji, która rozpoczęła się w tym roku, a która będzie kontynuowana w następnych latach. U progu drogi kapłańskiej młodzi księża będą brać udział w święcie dzieci, by na koniec Mszy św. udzielić wszystkim prymicyjne błogosławieństwo.

Dzieci z par. św. app. Piotra i Pawła w Iwiu z kolei zwrócili się do nowo wyświęconych kapłanów ze słowem, życząc im gorliwości i nieustawania w tej służbie kapłańskiej. „Lud wierny naszej diecezji, także my, dzieci spoglądamy na was z wielką nadzieją. Nieście Boga wszystkim ludziom, mówcie wszystkim o Nim. Nie żałujcie czasu dla nas, bądźcie zawsze otwarci, uśmiechnięci, oddani, życzliwi, pogodni, dyspozycyjni, ofiarni” – takie życzenia wybrzmiały z serc dzieci.

Kazanie w czasie Mszy św. wygłosił ks. profesor Roman Kotlimowski, który powiedział, że pierwszy Dzień Dziecka zorganizował sam Chrystus. a widoczne ślady tego dnia są widoczne w Biblii: „I przynosili do niego dzieci, aby się ich dotknął, ale uczniowie gromili ich. Gdy Jezus to spostrzegł, oburzył się i rzekł do nich: Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest Królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam, ktokolwiek by nie przyjął Królestwa Bożego jak dziecię, nie wejdzie do niego. I brał je w ramiona, i błogosławił, kładąc na nie ręce” (Mk 10, 13-16).

Trzeba także podkreślić, iż na 1 czerwca przypadł pierwszy piątek miesiąca, dlatego też wiele dzieci przystąpiło do sakramentu spowiedzi i pojednania.

Na koniec organizatorzy przygotowali dla wszystkich dzieci kilka niespodzianek. Mianowicie na scenę został wniesiony ogromny tort, a temu towarzyszyły fajerwerki. Każde dziecko mogło spróbować świątecznego tortu.

Mimo deszczu, można powiedzieć, święto się udało. Organizatorzy II Diecezjalnego Dnia Dziecka mówili, że to kolejne doświadczenie dla nas, a także nauka na przyszłość, aby jeszcze więcej dołożyć starań w przygotowywaniu tego pięknego dnia spotkania dzieci z Bogiem i swoimi rówieśnikami.

Dzieci z kolei wyrażali swoją radość, ponieważ rozpoczęły się wakacje, a pogoda wcale im nie przeszkadza.

 - Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy dopomagali w organizacji tego święta. Wielu ludzi zaangażowało się w to piękne dzieło, które na pewno w niejednym dziecięcym sercu zaowocuje pięknym życiem. Dziękuję wszystkim ludziom, którzy w sposób materialny, także duchowy wsparli nasz projekt, który udało się pomyślnie realizować. Wszystkim pomocnikom, organizatorom, ludziom dobrej woli z kraju i zagranicy serdeczne Bóg zapłać!!!”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10