Biskup kaliski: ludzie czuli potrzebę miejsca, gdzie Boże miłosierdzie będzie czczone i sławione.
Bp Stanisław Napierała podczas uroczystej Mszy św. ustanowił w Ostrowie Wielkopolskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Biskup kaliski poświęcił nową świątynię i konsekrował ołtarz. Dziś bp Napierała obchodzi również 51. rocznicę święceń kapłańskich.
W homilii biskup kaliski wskazał, że zesłanie Ducha Świętego to narodziny Kościoła. - Dzisiaj uprzytamniamy sobie, że Kościół nie jest abstrakcją między niebem i ziemią. Musimy uprzytomnić sobie, że wszyscy jesteśmy żywym Kościołem Jezusa Chrystusa i gdy mówią źle o Kościele, to o nas mówią źle – powiedział.
Zaznaczył, że zesłanie Ducha Świętego to także wylanie miłości miłosiernej w Duchu i przez Ducha. - Tu w Ostrowie ludzie czuli taką potrzebę, by był ośrodek, gdzie Boże miłosierdzie będzie czczone i sławione. Wchodząc do tej świątyni ludzie będą uprzytamniać sobie, że w tym sanktuarium Bóg jest obecny w sposób szczególny, czeka i działa, aby każdego objąć swoją miłością miłosierną – powiedział hierarcha.
Biskup życzył, aby Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim ciągle się rozwijało. - Niech to sanktuarium promieniuje na całe miasto. Niech to miasto poprzez to sanktuarium wprost doświadczalnie czuje dotknięcie - pocałunek Miłosiernego Jezusa, który nas kocha – życzył bp Napierała.
Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych bp Napierała konsekrował ołtarz poprzez obrzęd namaszczenia, okadzenia, nakrycia i oświetlenia tego miejsca. Dekret ustanawiający Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim odczytał wikariusz biskupi ks. inf. Tadeusz Szmyt. Kustoszem sanktuarium został pierwszy proboszcz parafii ks. prał. Andrzej Szudra.
W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: naczynia liturgiczne od kapłanów i pracowników parafii, ornat od księży wywodzących się z parafii, owoce i obrusy od Matek i Ojców Żywego Różańca, ornat od Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, kielich i patena od tegorocznych pielgrzymów do Ziemi Świętej. Do ołtarza przyniesiono też pamiątkowe złote różańce, obraz kościoła namalowany przez parafianina i modlitewnik.
Po Mszy św. bp Napierała poświęcił tablicę upamiętniającą najważniejsze wydarzenia w parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim została wydzielona z parafii NMP Królowej Polski ii liczy ok. 5800 wiernych. Jej pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Szudra, któremu w 2003 r. biskup kaliski zlecił zadanie budowy kościoła parafialnego oraz tworzenie ośrodka duszpasterskiego. 26 września 1993 r. został poświęcony krzyż i plac pod budowę kaplicy. Rok później 25 września 1994 r. bp Stanisław Napierała poświęcił kaplicę i erygował parafię Miłosierdzia Bożego. Budowę kościoła rozpoczęto 2 kwietnia 2005 r., czyli w dniu śmierci Jana Pawła II. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawiono 19 września 2009 r. Tego dnia bp Stanisław Napierała wmurował kamień węgielny pod budującą się świątynię. Była to cegła z grobu św. siostry Faustyny Kowalskiej, którą poświęcił Jan Paweł II w Rzymie 21 marca 2001 r. W kościele znajduje się Kaplica Świadków Miłosierdzia Bożego, w której wiszą obrazy: św. s. Faustyny Kowalskiej, św. ojca Pio, bł. Jana Pawła II, bł. Matki Teresy z Kalkuty, bł. ks. Michała Sopoćki, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W pararfi czczone są relikwie tych świętych i błogosławionych.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.