Już za niespełna trzy tygodnie, 8 czerwca, meczem Polski z Grecją w Warszawie zainaugurowane zostaną Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. W to wielkie sportowe wydarzenie włącza się także Kościół katolicki, który chce zapewnić kibicom z całego kontynentu opiekę duszpasterską.
Kibice oraz drużyny piłkarskie, które będą chciały pomodlić się przed, w trakcie bądź po mistrzostwach mogą skorzystać z ekumenicznej kaplicy. Znajduje się ona na poziomie "0" stadionu piłkarskiego PGE Arena w Gdańsku. Poświęcił ją abp Sławoj Leszek Głódź. W kaplicy jest ołtarz z białego marmuru, a na ścianie wisi krzyż oraz obraz z wizerunkiem Matki Bożej, który podarował metropolita gdański. Ołtarz w kaplicy zaprojektował i wykonał Leon Czerwiński, znany kaszubski kamieniarz. Z kaplicy na PGE Arena mogą korzystać drużyny, najemcy lóż i miejsc biznesowych, a także wszyscy kibice.
Zagraniczni kibice będą mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz uczestniczyć w Mszach św. w języku angielskim, niemieckim, chorwackim, włoskim oraz hiszpańskim. Przygotowano harmonogram gdzie, kiedy i o której godzinie będzie można się pomodlić w poszczególnych językach. Zostanie on dołączony do informatorów przygotowywanych przez miasto dla przyjezdnych kibiców. W Trójmieście wyznaczono 10 kościołów, w których będą się odbywały Msze i modlitwy.
Dodatkowo prowadzone będą, w porozumieniu z miastem, akcje ewangelizacyjne na tzw. wyspach kultury. Coroczne wydarzenie „Katolicy na Ulicy”, które odbędzie się 7 czerwca na Długim Targu w Gdańsku, również w dużej mierze poświęcone będzie ewangelizacji mieszkańców i przyjezdnych.
Kraków, choć nie należy do grona miast gospodarzy, to także zaprasza na nabożeństwa - do Bazyliki Mariackiej. Na życzenie będzie tam można sprawować Eucharystię po angielsku lub włosku. W Krakowie swoją bazę będą tam miały trzy reprezentacje: Włoch, Holandii i Anglii. Dlatego można się spodziewać również kibiców tych drużyn.
Ks. Pleń wyraził opinię, że w pewnym sensie Euro 2012 powinno odbyć się w niemal każdej miejscowości, każdej parafii. „Zachęcamy, żeby organizować Euro diecezjalne, parafialne, bo nie chodzi nam tylko o kopanie piłką, ale o to, byśmy potrafili otwierać się na drugiego człowieka” – stwierdził duszpasterz.
Poinformował, że przy okazji duchowych przygotowań do piłkarskiego święta współpracowano z innymi Kościołami i wyznaniami. Zaplanowano m.in. centralne nabożeństwo ekumeniczne Euro 2012, które odbędzie się w katedrze pw. św. Floriana na warszawskiej Pradze dwa dni przed startem rozgrywek, 6 czerwca o godz. 16.00. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele instytucji przygotowujących Euro 2012, kibice i młodzież. Nabożeństwa takie odbędą się także w miastach-gospodarzach rozgrywek.
Specjalne ekumeniczne nabożeństwo z okazji rozpoczęcia mistrzostw w piłce nożnej odprawi nawet ks. Jan Byrt, luterański duchowny ze Szczyrku, który zapowiada, że 10 czerwca będzie prosić Boga o „błogosławioną rywalizację”.
Ks. Byrt wystąpił także z oryginalnym pomysłem – od wielu znanych osobowości ze Śląska i całej Polski zbiera piłki futbolowe. Zamierza je rozdać podczas nabożeństwa. Jego uczestnicy otrzymają także przygotowane na czas mistrzostw opaski na rękę ze Słowem Bożym w kolorach flag Polski i Ukrainy. „Chcielibyśmy, by uczestnicy nabożeństwa nosili Słowo Boże na ręku przez całe Euro 2012” – zaznacza duchowny.
W strefach kibica obecni będą również duszpasterze, a wspomagać ich będą wolontariusze, którzy kolportować będą informacje nt. możliwości uczestniczenia we Mszy św., czy innym nabożeństwie związanym z Euro 2012.
Finał Euro 2012 ma zostać rozegrany na Stadionie Narodowym w Kijowie. Duszpasterstwo sportowców nawiązało współpracę z Kościołem prawosławnym na Ukrainie, by również tam odbyło się nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie rozgrywek.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.