Relikwie bł. Jana Pawła II: Gorzów już ma, Włocławek dostanie

Gorzów otrzymał relikwie od kard. Stanisława Dziwisza, Włocławek - od abp. Mieczysława Mokrzyckiego.

Relikwie bł. Jana Pawła II wprowadzono uroczyście w sobotę wieczorem do katedry w Gorzowie Wlk. Tego dnia minęła 16. rocznica zawierzenia miasta Matce Bożej Fatimskiej. Gorzowianie przeszli w modlitewnej procesji głównymi ulicami.

– O relikwie Jana Pawła II zabiegaliśmy od dawna. Otrzymałem je z rąk kardynała Stanisława Dziwisza, kiedy byliśmy z ks. prałatem Witoldem Andrzejewskim w Krakowie.

Relikwie to fragment zakrwawionego płótna z 13 maja 1981 roku, kiedy to miał miejsce zamach na Ojca św. – wyjaśnia ks. Zbigniew Samociak. – Jan Paweł II był w katedrze podczas wizyty w Gorzowie Wlkp. i modlił się przy grobie sługi Bożego bp Wilhelma Pluty w 1997 roku - przypomniał. Relikwie są umieszczone w nawie bocznej katedry. Wcześniej znalazły się tam relikwie św. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Specjalny relikwiarz wykonał profesor Akademii Sztuk Pięknych Czesław Dźwigaj, który jest autorem gorzowskich pomników: Jana Pawła II i biskupa Wilhelma Pluty.

Wprowadzenie relikwii odbyło się 16. rocznicę zwierzenia Gorzowa Wlkp. Matce Boże Fatimskiej. Co roku wierni gromadzą się przed Białym Kościółkiem czyli świątynią pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki prowadzoną przez Ojców Kapucynów. Tutaj bowiem znajduje się kapliczka z figurką Matki Bożej Fatimskiej. Później głównymi ulicami miasta mieszkańcy idą w modlitewnej procesji do katedry, gdzie jest odprawiana Msza św.

– Tekst zawierzenia odnawiamy co roku, aby przypomnieć wszystkim mieszkańcom, że zawierzyliśmy nasze życie i miasto Maryi – powiedział ks. Samociak.

W poniedziałek 14 maja abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski z Ukrainy, były sekretarz papieża-Polaka, uroczyście przekaże relikwie bł. Jana Pawła II do Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki w parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku. Dzień przekazania relikwii będzie jednoczenie odpustem parafii, którą prowadzą Bracia Pocieszyciele z Getsemani. Msza św. rozpocznie się o godz. 17.30, abp Mokrzycki dokona przekazania i instalacji relikwii bł. Jana Pawła II oraz poświęci obraz z przedstawieniem błogosławionego papieża. Dzień wcześniej, 13 maja również o godz. 17.30 ks. prof. Tomasz Kaczmarek przekaże dla Sanktuarium figurę Matki Bożej Bolesnej – Pietę, jako dar od dobroczyńców z Włoch.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10