Caritas Europa - sieć 49 organizacji Caritas z 46 krajów europejskich - rozpoczęła w Warszawie doroczną Konferencję Regionalną. Zjazd odbywa się w 40. rocznicę powołania Caritas Europa do istnienia.
To pierwsze w historii takie spotkanie w naszej Ojczyźnie. Konferencja jest głównym posiedzeniem członków Caritas Europa, podczas którego podejmowane są decyzje statutowe oraz określane kierunki działania Caritas w Europie. W Konferencji udział biorą wyłącznie przedstawiciele państw członkowskich – prezydenci, sekretarze generalni i dyrektorzy.
Tegoroczne spotkanie odbywa się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W Konferencji udział bierze 86 uczestników z 46 krajów Europy. Hasłem Konferencji jest "Care and Migration” (Opieka i Migracja). Caritas Polska, która jest gospodarzem wydarzenia, zaprezentowała wystawę fotograficzną uchodźców mieszkających w Polsce.
Konferencja Regionalna została zainaugurowana przez Przewodniczącego Papieskiej Rady Cor Unum, kardynała Roberta Sarah. Gości z Europy powitał również ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska oraz Erny Gillen, prezydent Caritas Europa.
- Caritas Polska jest wprawdzie młodą Caritas, bo mamy 20 lat i dopiero po upadku komunizmu odbudowaliśmy nasze struktury, ale od początku tworzyliśmy biura do spraw migracji. Wierzę, że Konferencja Regionalna Caritas Europa przyczyni się do budowy wspólnoty w Europie, ponad granicami politycznymi, wyznaniowymi i kulturowymi – zaznaczył ks. Marian Subocz, Dyrektor Caritas Polska.
Drugiego dnia Konferencji Regionalnej zaplanowano spotkanie tematyczne poświęcone opiece i migracji. Prelegentami panelu "Opieka i Migracja dziś" są dr Gerhard Kruip z Uniwersytetu w Moguncji („Wyzwania dla społeczeństwa europejskiego”) i Michel Roy, sekretarz generalny Caritas Internationalis („Geopolityczne wyzwania”). Podczas dyskusji panelowych w pięciu grupach roboczych wypracowane zostanie stanowisko Caritas Europa wobec problemów migracji, które stanowią jeden z celów strategicznych na lata 2012-2013.
Główne problemy polityki Caritas Europa na lata 2012-2013 dotyczą 14 obszarów społecznych (załącznik).
- Kryzys społeczny i gospodarczy, w wyniku którego cierpią bezbronni obywatele europejskich społeczeństw, jest ogromnym wyzwaniem dla Caritas, która codziennie niesie pomoc potrzebującym. Konferencja Regionalna daje doskonałą okazję dla potwierdzenia wspólnego zaangażowanie Caritas w całej Europie – podkreśla Jorge Nuño Mayer, sekretarz generalny Caritas Europa.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.