Mamy ogromne zaległości w budowaniu więzi między Polonią a ojczyzną - powiedział dziś (2 maja) w Warszawie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. rozpoczynającej obchody Dnia Polonii i Polaków za granicą.
Prymas podkreślił, że do sprawujących rządy należy zapewnienie Polakom warunków, dzięki którym nie będą wyjeżdżać z kraju za chlebem.
W Mszy sprawowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela uczestniczyli przedstawiciele m.in. Kongresu Polonii Amerykańskiej, Unii Wspólnot Polonijnych, Rady Polonii Świata, przedstawiciele Polonii z Litwy.
Prymas Polski przypomniał w homilii, że Sejm RP uchwalił Dzień Polonii i Polaków za granicą by wyrazić uznanie dla wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę oraz by podkreślić więzi Polonii z ojczyzną.
Abp Kowalczyk podkreślał, że do tych, którzy sprawują rządy, należy zapewnienie warunków, by Polacy nie musieli wyjeżdżać za chlebem oraz odpowiednich warunków dla tych, którzy chcą wrócić ze swoją rodziną. - Myślę, że te wysiłki są czynione, co pokazuje także nasze spotkanie - powiedział Prymas Polski.
Spotkanie Polonii z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim w Warszawie organizuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w ubiegłym roku po beatyfikacji Jana Pawła II. Przedstawiciele Polonii spotkali się z prezydentem w Rzymie - w wydarzeniu wzięły udział 3 tys. osób z prawie 30 krajów.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).