Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” rozpoczął się wczoraj w Częstochowie.
To jedna z największych imprez muzycznych i jedyna w Polsce o tak szerokiej formule. Zalicza się ona również do europejskiej czołówki festiwali muzyki sakralnej. „Gaude Mater” inauguruje wieczorny koncert w bazylice jasnogórskiej.
Na program festiwalu złoży się prawie 20 imprez: koncertów, wystaw, spektakli i wykładów. Weźmie w nich udział ponad tysiąc wykonawców z 11 krajów świata. Prezentowana będzie muzyka synagogalna, cerkiewna, odbędą się koncerty muzyki dawnej i prawykonań sakralnych. Tegoroczna gwiazdą będzie zespół Gregorian, który łączy średniowieczny chorał gregoriański ze współczesną muzyką popową i rockową. „Główną misją Festiwalu jest wielokulturowość, ale nade wszystko promocja polskiej muzyki sakralnej – przypomina Małgorzata Nowak, dyrektor „Gaude Mater”. – Jesteśmy jednym z nielicznych festiwali w Polsce, który z taką determinacją i konsekwencją promuje polską muzykę, i to sakralną. Bowiem jest sporo propozycji, sporo wydarzeń, gdzie muzyka polska jest wykonywana, ale sakralna nie. Stworzyliśmy taką płaszczyznę dla kompozytorów, aby prezentowane były ich nowo powstałe dzieła”.
Tegoroczny „Gaude Mater” to festiwal wyznaczony przez ciekawe instrumenty. Zabrzmią: harmonijka szklana i werofon, a także fletnia Pana. Tygodniową imprezę muzyczną rozpoczyna dzisiejszy koncert na Jasnej Górze z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara i 20-lecia Polskiej Federacji Pueri Cantores.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.