Recitale organowe, koncerty kameralne, występy chórów są w programie XII Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu Salezjańskie Lato, rozpoczynajacego się w piątek wieczorem w Przemyślu (Podkarpackie). Impreza potrwa do 12 sierpnia.
W ramach festiwalu zaplanowano łącznie dziewięć koncertów, które odbędą się w zabytkowych świątyniach rzymsko- i greckokatolickich Przemyśla. Obok muzyki sakralnej, która zdominuje festiwal, w programie imprezy znajdzie się także muzyka jazzowa.
Festiwal zainauguruje koncert w wykonaniu kwintetu jazzowego New Bone, w składzie: Tomasz Kudyk (trąbka), Marcin Ślusarczyk (saksofon altowy), Paweł Kaczmarczyk (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja). Artyści wystąpią w znanym przemyskim klubie Niedźwiadek, w którym można słuchać jazzu i bluesa w różnych odmianach.
Festiwalowa publiczność będzie mogła w ramach imprezy wysłuchać jeszcze m.in. muzyki cerkiewnej w wykonaniu ukraińskiego chóru kameralnego A'capella Leopolis, recitali organowych Marka Toporowskiego i Bogdana Narlocha, czy kompozycji stworzonych przez kobiety, często zakonnice, w okresie od średniowiecza do baroku, m.in. Hildegardy z Bingen, Cateriny Assandry, Joan Cererols, Isabelli Leonardy.
Organizatorami imprezy są: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK i parafia św. Józefa w Przemyślu - salezjanie, przy finansowym udziale urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie i inspektorii krakowskiej Towarzystwa Salezjańskiego.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.