Usłysz dźwięki prawosławia

Koncert "Krzysztofowi Pendereckiemu - współcześni kompozytorzy", dedykowany dostojnemu jubilatowi z okazji przypadających w tym roku jego 80. urodzin, rozpoczął w środę wieczorem 32. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2013" w Białymstoku.

Krzysztof Penderecki jest od wielu lat patronem artystycznym tej imprezy. Wystąpił chór studentów konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa z Sankt Petersburga w Rosji. W programie koncertu znalazły się utwory muzyki cerkiewnej, napisane lub wybrane specjalnie na tę okazję przez kompozytorów z Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Macedonii i Mołdawii.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" uchodzi jest za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od 2003 roku odbywa się w Białymstoku (wcześniej w Hajnówce). Koncerty tegorocznej edycji odbywają się w starym budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.

W części konkursowej, która potrwa od czwartku do soboty, weźmie udział ponad dwadzieścia chórów amatorskich i zawodowych z Polski, Białorusi, Bułgarii, Estonii, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Laureaci będą znani w niedzielę.

Jak powiedział dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko, zdecydowana większość chórów uczestniczących w imprezie, to laureaci znanych, cenionych w świecie konkursów. "Będzie to pełna reprezentacja wszystkiego, co dzieje się w muzyce cerkiewnej w kategoriach konkursowych" - dodał.

"Wspólnie, nie zważając na żadne podziały, zaśpiewają prawosławni, staroobrzędowcy, katolicy, grekokatolicy, protestanci i ludzie świeccy" - powiedział dyrektor Buszko. Zwrócił uwagę, że - według jego wiedzy - festiwal jest jedyną taką imprezą na świecie, gdzie do konkursu stają także chóry zawodowe (jedna z kategorii obejmuje właśnie chóry profesjonalne).

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej związany był przez wiele lat z Hajnówką (Podlaskie) i tam odbywał się do 2002 roku. Doszło jednak do nieporozumień wśród organizatorów i w Hajnówce jest organizowana od tego czasu inna impreza, pod nazwą Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (jej tegoroczna edycja zakończyła się w sobotę - PAP).

W tej sytuacji, biorąc przede wszystkim pod uwagę fakt, że koncerty nie mogły odbywać się - jak dotąd - w hajnowskim soborze Św. Trójcy (nie było na to zgody Cerkwi, która patronuje drugiemu festiwalowi), w 2003 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej przeniesiony został do Białegostoku, chociaż wciąż ma Hajnówkę w nazwie.

Według wyliczeń organizatorów z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszej edycji tej imprezy wzięło w niej udział łącznie ponad 700 chórów z 35 krajów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2