W Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym w Turnie koło Białobrzegów Radomskich zakończyło się (24 kwietnia) ogólnopolskie sympozjum pastoralistów. Eksperci od duszpasterstwa dyskutowali o roli świadectwa w służbie ewangelizacji.
Ks. Bogusław Drożdż, kierownik Katedry Nowej Ewangelizacji w Instytucie Pastoralnym na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu mówił, że Kościół musi robić wszystko co możliwe, aby "człowiek z własnej woli zechciał zaufać światłu rozumu oświeconego łaską Boga, które wyprowadza go z przestrzeni emocjonalno-uczuciowej oraz konformistycznego stylu życia". - Głębokie wiązanie przez wierzących swojej egzystencji z Bogiem jest gwarantem duszpasterskiej i apostolskiej skuteczności, u podstaw której znajduje się nic innego, jak tylko żywe świadectwo poszczególnych chrześcijan obecnych w świecie. Świadectwo to potrzebuje zwyczajności środków, a nie nadzwyczajności zabiegów indywidualnych czy instytucjonalnych. Miarą jego skuteczności jest bowiem doświadczenie religijne - powiedział ks. Drożdż.
Ks. prof. Wiesław Przygoda, który jest również członkiem Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że w obliczu ogromnej ilości zadań i ich specyfikacji, nieodzowne stają się organizacje pomocowe i profesjonalizacja działalności charytatywnej. - Jednak ta działalność nie powinna zbytnio oddalać się od konkretnych wspólnot kościelnych, zwłaszcza parafii. A zatem wartość posługi charytatywnej w życiu i działaniu Kościoła wydaje się wprost nieoceniona. Można postawić pytanie pod adresem duszpasterzy, może bardziej do kapłańskiego rachunku sumienia niż do dyskusji: jeżeli Caritas jest faktycznie wartością podzielną i wyznawaną, to może warto również lepiej niż dotychczas zatroszczyć się o jej dzieła, a zwłaszcza o Parafialne Zespoły Caritas. W wielu parafiach działają one wzorowo, ale są w Polsce parafie, w których wciąż takich zespołów w ogóle nie powołano. Warto się o to zatroszczyć, gdyż tylko parafia ożywiona miłością, a przez nią także Kościół, odzyskają swój pełny blask, wiarygodność w nauczaniu, autentyzm w liturgii oraz wspólnotę w życiu - powiedział ks. Przygoda.
W programie był również panel pod przewodnictwem ks. prof. UAM Adama Przybeckiego z UAM. O dojrzałej miłości jako podstawie świadectwa chrześcijańskiego mówił ks. prof. Edmund Robek SAC z UKSW, o świadectwie hierarchii w służbie ewangelizacji bp dr Wiesław Śmigiel z KUL, o świadectwie w procesie komunikacji wiary ks. dr Sławomir Płusa z UKSW, o skuteczności świadectwa chrześcijańskiego w kontekście aktualnych wyzwań społeczno-kulturowych ks. dr Bogusław Drożdż (PWT Wrocław), zaś o ewangelizacji w rodzinie przez świadectwo życia chrześcijańskiego powiedział ks. dr Zbigniew Zarembski (UMK Toruń).
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.