Słuchajcie waszego patrona

Abp Skworc zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce za wzorcowe upamiętnienia Jana Pawła II uważa pomniki żywe, takie jak Dzieło Nowego Tysiąclecia, dzieła charytatywne lub edukacyjne.

Reklama

"Miejcie odwagę wysoko nosić światło naszej wiary. Miejcie odwagę Boga wyznawać, mówić o Nim i nosić oznaki wiary! Nie wstydźcie się krzyża" - zaapelował metropolita katowicki 19 kwietnia do uczestników pielgrzymki szkół imienia Jana Pawła II, którzy zebrali się w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. W spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze wszystkich 25 szkół, którym na terenie archidiecezji katowickiej patronuje bł. Jan Paweł II.

Przywołując słowa Papieża-Polaka z "Tryptyku rzymskiego", metropolita katowicki stwierdził, że choć ich autora nie ma od siedmiu lat wśród żyjących na ziemi, my ciągle jesteśmy poruszeni ich prawdą. Podkreślił, że jak apostoł Piotr, Jan Paweł II stał się narzędziem posłanym na świat, aby przypominać, że "Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi", nawet wtedy, gdy ci mają ziemską władzę z nadania ludu lub z własnej uzurpacji.

"Spoglądając na ofiarną drogę pontyfikatu bł. Jana Pawła, wraz z całym Kościołem w naszej rodzinie dziękujemy dziś Przedwiecznemu Ojcu, za dar i tajemnicę jego niezłomnej wiary, niezniszczalnej nadziei i niewystygłej nigdy miłości do Ludu Bożego, do naszego narodu - zwłaszcza do ludzi młodych, w których widział lepszą przyszłość świata". Dodał, że Papież kochał młodzież i z nią wiązał nadzieje.

Abp Skworc zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce za wzorcowe upamiętnienia Jana Pawła II uważa pomniki żywe, takie jak Dzieło Nowego Tysiąclecia, dzieła charytatywne lub edukacyjne. "Takim właściwym uczczeniem jego pamięci jest przyjęcie Jana Pawła II jako patrona. I za ten wybór, za wybór patrona wymagającego, pragnę wam podziękować, wam społecznościom szkolnym. Chcę też takiego wyboru pogratulować!" – powiedział metropolita katowicki.

Kaznodzieja wezwał uczestników spotkania, aby na nowo w swoich sercach i w swoich szkołach ożywili pamięć o wielkim rodaku. "Niech ta pamięć zaowocuje słuchaniem nauczania waszego Patrona" - zachęcał. Trawestując słowa Papieża wypowiedziane w Krakowie 10 czerwca 1979 roku, metropolita katowicki powiedział: "Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Jan Paweł II raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością; abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastacie". Dodał, że o swych korzeniach trzeba pamiętać i podkreślać ich ważność, gdy toczy się dyskusja o zakresie nauczania historii w polskiej szkole. Wspominając o głodówce w tej sprawie podjętej przez działaczy "Solidarności", metropolita katowicki powiedział z naciskiem: "Nie wolno podcinać korzeni! Wręcz przeciwnie, z nich mamy czerpać i je umacniać w środowisku rodzinnym, szkolnym i kościelnym, które są naturalnymi środowiskami przechowywania pamięci o prawdzie i kulturze opartej na Ewangelii".

Odwołując się do słów Jana Pawła II ze Starego Sącza, z roku 1999, abp Skworc zwrócił się do uczestników pielgrzymki, aby polskie rodziny, domy i szkoły stały się mieszkaniem ludzi świętych, którzy oddziałując dobrocią, wiernością nauce Chrystusa, świadectwem codziennego życia, sprawiają duchowy wzrost człowieka i społeczeństwa.

"Miejcie odwagę wysoko nosić światło naszej wiary. Miejcie odwagę Boga wyznawać, mówić o Nim i nosić oznaki wiary! Nie wstydźcie się krzyża!" - wołał metropolita katowicki, zaznaczając równocześnie, że krzyż nie jest biżuterią, lecz zobowiązaniem. "Miejcie to pragnienie świętości, które kształtuje nie tylko prywatne życie, ale wpływa na kształt całych społeczności" - apelował kaznodzieja.

Abp Skworc zwrócił uwagę, że Jan Paweł Wielki był zawsze pierwszym wykonawcą wyznaczanych przez siebie zadań. Nie tylko uczył i wzywał do świętości, ale sam wytrwale, codziennie i konsekwentnie do niej dążył.

Uczestnicy spotkania uczcili relikwie bł. Jana Pawła II.

Dwa zespoły szkół ogólnokształcących, z Pawłowic i Rudy Śląskiej, otrzymały od metropolity katowickiego do swych bibliotek szesnastotomowe edycje "Dzieł zebranych Jana Pawła II".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7