Abp Skworc: W trosce o rodzinę liczę na współpracę

"W przestrzeni troski o rodzinę, ojcowiznę i Ojczyznę bardzo liczę na owocną współpracę z samorządami" - napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w liście odczytanym 31 marca br. podczas dorocznych dni skupienia dla samorządowców.

Wielkopostny dzień skupienia dla śląskich samorządowców odbył się równocześnie w Piekarach Śląskich, Kokoszycach, Rybniku i Tychach. Gratulując członkom władz samorządowych na terenie archidiecezji katowickiej zaufania społecznego i dokonań, metropolita katowicki wskazał na kilka kwestii, w których liczy na współpracę ze strony samorządów.

Nawiązując do zbliżających się ważnych społecznie wydarzeń: Metropolitalnego Święta Rodziny (maj) oraz 90-tej rocznicy powrotu Śląska do Macierzy (czerwiec) abp Skworc stwierdził: "Zachęcam do aktywnego włączenia się w ich organizację oraz do odważnego promowania wszelkich inicjatyw pro-rodzinnych i patriotycznych w Waszych społecznościach lokalnych".

Metropolita katowicki podkreślił też potrzebę troski o właściwe funkcjonowanie edukacji młodego pokolenia, o jego kształcenie i wychowanie. "Wiem, jakim obciążeniem dla budżetów miast i gmin jest szkolnictwo, często do granic możliwości. Tym bardziej składam Wam podziękowanie za utrzymywanie szkól nawet wbrew dyktatowi ekonomii, co ma swoje uzasadnienie w dalekosiężnym patrzeniu na uczniów i cały proces socjalizacji" - czytamy w liście do samorządowców. Abp Skworc dodał, że edukacja powinna być nie tylko rzetelnym przekazem wiedzy, ale i wychowaniem do życia według uniwersalnych wartości, choćby tych podstawowych, ujętych w Dekalogu: umiłowania Boga i człowieka, uczciwości, prawości.

Abp Skworc zwrócił uwagę, że potrzebne jest również wspólne, pełne wrażliwości pochylenie się nad problemami ludzi społecznie wykluczonych. "Widzę tu przestrzeń jeszcze bliższego współdziałania między samorządem a parafiami, między samorządem i Caritas archidiecezji oraz spółdzielniami mieszkaniowymi, aby wielkanocne światło Chrystusa zabłysło w każdym, nawet najbardziej zdegradowanym familoku, gdzie mieszkają i żyją nasi bracia i siostry" - napisał. Wielkopostne dni skupienia dla samorządowców odbywają się w archidiecezji katowickiej od około dwudziestu lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9