"Św. Józef jest wzorem męskiej odpowiedzialności"

Św. Józef jest wzorem męskiej odpowiedzialności - podkreślił abp Henryk Hoser. Z okazji 18. rocznicy przybycia Sióstr Misjonarek Miłości do diecezji warszawsko-praskiej ordynariusz odwiedził dom Zgromadzenia, gdzie modlił się z bezdomnymi.

W trakcie Mszy św. abp Hoser dziękował także Bogu za swoje święcenia biskupie, które przyjął z rąk kard. Crescenzio Sepe 19 marca 2005 r. w Rzymie.

Podkreślając w homilii, że św. Józef był człowiekiem wiary i nadziei, biskup warszawsko-praski powiedział, że "ojcostwo duchowe jest ważniejsze od ojcostwa fizycznego". Jak zaznaczył, ten który wychowuje jest ważniejszy od tego, który spłodził. Najlepszym tego przykładem, zdaniem abp Hosera, jest św. Józef, któremu Bóg powierzył to, co miał najcenniejszego – swojego Syna i Jego Matkę Maryję. Dlatego - jak zaznaczył - od św. Józefa możemy uczyć się męskiej odpowiedzialności, najpierw za siebie, później za innych.

Przypominając narodziny Jezusa w stajni i ucieczkę do Egiptu przed Herodem czyhającym na życie dziecka, abp Hoser podkreślił, że życie Józefa i Maryi nie układało się pomyślnie. Z jednej strony było naznaczone trudem, niebezpieczeństwami i biedą, a z drugiej strony oboje opiekowali się dzieckiem, Synem Bożym, który począł się w cudowny sposób. To wymagało zarówno od św. Józefa, jak i od Maryi ogromnej wiary i zaufania Bogu – powiedział arcybiskup.

Zwrócił uwagę, że nawet wówczas gdy ktoś pozbawiony jest dóbr materialnych tak fundamentalnych jak dom, zawsze może być człowiekiem wiary i nadziei.

Przypominając historię powstania sanktuarium św. Józefa w Cotignac we Francji bp warszawsko-praski zachęcał bezdomnych, aby szukali u Boga pomocy przez orędownictwo Opiekuna Świętej Rodziny. - Jeżeli przygniata nas kamień tego życia, jeżeli jest nam bardzo ciężko, zwróćmy się wtedy do św. Józefa, on nam pomoże ten kamień ruszyć – powiedział abp Hoser.

Dziękując siostrom za ich troskę o biednych i bezdomnych abp Hoser powiedział: "Ten dom jest naszym wspólnym domem. Tu nikt nie jest obcy. Możecie tu zawsze przyjść, nakarmić się, umyć, wypocząć, leczyć się, ale także się modlić".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9