Kuba gotowa na Papieża

„Zachęcamy cały naród, by przyjął Ojca Świętego serdecznie i z entuzjazmem”. Tak piszą kubańscy biskupi w przesłaniu, które 1 marca, niecały miesiąc przed przybyciem Benedykta XVI na karaibską wyspę wystosowali, jak zaznaczają, „do wszystkich Kubańczyków”.

Kubańscy katolicy już od dawna z upragnieniem czekają na przybycie Papieża. On sam również, mimo poważnego wieku i ogromnej odpowiedzialności za Kościół na całym świecie, bardzo tego pragnął – czytamy w przesłaniu. Trzydniowa wizyta zacznie się 26 marca. przypada ona w roku jubileuszowym czterechsetlecia kultu Matki Bożej Miłosierdzia z Cobre – przypomina episkopat. Ojciec Święty przybywa jako „pielgrzym Miłosierdzia”. Półtoraroczna peregrynacja figurki Panny Miłosierdzia po całej wyspie zjednoczyła miliony Kubańczyków. Biskupi zapraszają wszystkich wiernych do udziału w papieskich Mszach na placach Antonio Maceo w Santiago de Cuba i José Martí w Hawanie. Zachęcają ich też do trzydniowego przygotowania duchowego wizyty na ponad tydzień przed jej rozpoczęciem. Czwartek 15 marca będzie we wszystkich parafiach i wspólnotach dniem modlitwy eucharystycznej, piątek 16 marca czasem postu, a sobota 17 marca okazją do pełnienia dzieł miłosierdzia. Kubańczycy ofiarują to w intencji duchowych owoców podróży apostolskiej.

Wczoraj w Hawanie na prezentacji przesłania episkopatu zastępca jego sekretarza poinformował, że przygotowania logistyczne papieskiej podróży są już zaawansowane. Prace powinny się zakończyć z tygodniowym wyprzedzeniem – powiedział ks. Félix Pérez. Spodziewanych jest wielu gości z USA, w tym kubańscy emigranci. Na razie wiadomo, że z Miami i Nowego Jorku przylecą trzy samoloty mające po 250 miejsc, ale wynajęte też będą loty czarterowe. W samym Miami, głównym skupisku Kubańczyków w Stanach Zjednoczonych, już w zeszłym miesiącu było ok. 1000 zgłoszeń, jak poinformowała tamtejsza diecezja. Będą też pielgrzymi z Hiszpanii i różnych krajów Ameryki Łacińskiej.

Zapytany przez dziennikarzy, czy Benedykt XVI spotka się z Fidelem Castro, zastępca sekretarza episkopatu nie wykluczył takiej możliwości, choć zaznaczył, że oficjalny program tego nie przewiduje. Natomiast obecny prezydent, brat Fidela Raúl, zgodnie z protokołem spotka się z Papieżem prywatnie i przestawi mu swą rodzinę oraz najbliższych współpracowników. Ks. Pérez podkreślił jednak, że papieska wizyta ma charakter duszpasterski, a nie polityczny. Ojciec Święty będzie mówić na Kubie o miłości chrześcijańskiej, pojednaniu i jedności Kubańczyków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9