Rekolekcje. Przeżyte z właściwym nastawieniem ducha, wprowadzają w życie uczestników niepowtarzalne zmiany, prowadzą do pokoju i harmonii, do życia w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, pomagają przemyśleć życie.
Potrzeba zatrzymania się dotyczy nie tylko ludzi świeckich. Swoje rekolekcje mają też kapłani. Są nawet zobowiązani do tego, żeby przynajmniej raz w roku uczestniczyć w rekolekcjach. Spotykają się w różnych miejscach. Często w Tyńcu, czy w zakopiańskiej Księżówce. Specjalne warsztaty w ramach rekolekcji dla kapłanów, „którzy chcieliby głębiej wejść w tajemnicę sakramentu święceń”, organizują krakowscy dominikanie. To propozycja zarówno dla księży, którzy przyjęli sakrament święceń w ostatnich latach, jak i tych, którzy zostali wyświęceni dawno temu. W czasie warsztatów jest też czas na rozmowę o modlitwie kapłańskiej, pracy z młodzieżą oraz sposobach radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Ponad sto propozycji
Organizatorzy rekolekcji, zwłaszcza tych wyjazdowych, przeznaczonych dla kilkudziesięcioosobowych grup, potrafią doskonale wyczuć potrzeby i nastroje Polaków. Na jednym z portali katolickich w poradniku rekolekcyjnym wymieniono ponad sto propozycji duchowych ćwiczeń. Można tam przeczytać o rekolekcjach dla zabieganych, dla singli, dla samotnych matek i samotnych ojców. Są rekolekcje dla narciarzy, a nawet dla… smakoszy! Na warsztaty kulinarne połączone z modlitwą pod hasłem „Marta i Maria we mnie, czyli od garnków do stóp Pana”, zaprasza w połowie marca ośrodek rekolekcyjny Maksymilianum w Bystrej Podhalańskiej. Będzie je prowadzić pracująca w kuchni tego ośrodka siostra Perpetua.
Ośrodek Rekolekcyjny św. Ojca Pio, położony w malowniczym zakątku Beskidu Makowskiego, ma oryginalną propozycję dla osób dbających o swój wizerunek. Na warsztatach „Odkrywania piękna jako obrazu i podobieństwa Boga w sobie” dowiemy się, w jaki sposób dobrać odpowiednie kolory i fasony stroju, aby cała nasza osoba stanowiła spójną i dobrze prezentującą się całość. W Opactwie Tynieckim można w tym roku uczestniczyć w rekolekcjach „Z pogranicza zaświatów” czy też „Z postem według św. Hildegardy”. Skołatane dusze najlepiej będą się czuć na rekolekcjach „Teologia w kwiatach” czy „W przestrzeni sztuki”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.