Abp Depo: Przychodzę z pokorą

- Przychodzę z pokorą, aby stanąć do pracy w arch. częstochowskiej z wami i dla was - mówił abp Wacław Depo, nowy metropolita częstochowski w homilii podczas uroczystego ingresu do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie

Jak podkreślił hierarcha potrzeba nam nadal mocy Bożej i światła żywej wiary, którymi odznaczali się jego poprzednicy.

W uroczystościach w Częstochowie uczestniczy kilkudziesięciu biskupów, m.in. abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i abp Józef Kowalczyk - Prymas Polski.

Abp Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła częstochowskiego i drugim arcybiskupem metropolitą częstochowskim.

Abp Wacław Depo ma 58 lat. W 2006 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem zamojsko-lubaczowskim. 29 grudnia u.br. został mianowany arcybiskupem częstochowskim.

W herb biskupi hierarcha wpisał słowa: „Ad Christum Redemptorem hominis” - „Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”.

Nawiązując do dzisiejszego święta Ofiarowania Pańskiego abp Depo powiedział, że stanowi ono okazję, by wpatrywać się w ikonę Najświętszej Rodziny z Nazaretu, „znak światła Chrystusowego”, który „rozbłysnął nad nami po raz pierwszy w dniu naszego chrztu, poprzez który zostaliśmy zanurzeni w życie samego Boga”.Abp Depo powiedział, że każdy z nas poprzez łaskę wiary musi być człowiekiem zdumienia i niespokojnego serca, otwartego ku Bogu i drugiemu człowiekowi.W opinii nowego metropolity wszelka antropologia bez odniesienia do Boga jest niszczącym kłamstwem, bowiem inaczej człowiek siebie samego może uczynić normą prawa, co prowadzi do agresji, społecznej nienawiści czy samounicestwienia.Na zakończenie, zwracając się do zgromadzonych w bazylice archikatedralnej, nowy metropolita powiedział, że przychodzi do Częstochowy, przyklękając z pokorą, aby do tej odpowiedzialnej pracy w archidiecezji stanąć „wraz z wami i dla was”. Wyznał, że liczy na ducha współpracy i odpowiedzialności za każdego bez wyjątku człowieka, zarówno w wymiarach służby duchowej, jak i dobra publicznego.

Bullę nominacyjną Benedykta XVI odczytał abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.Abp Depo otrzymał pastorał pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny, jako symbol władzy w Kościele częstochowskim. Następnie, zgodnie z tradycją, zasiadł na katedrze arcybiskupiej, zaś homagium nowemu metropolicie złożyli przedstawiciele różnych stanów archidiecezji.

Abp Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła częstochowskiego i drugim arcybiskupem metropolitą częstochowskim.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DEPO

 • miły Stasiek
  02.02.2012 13:19
  Wśród wielu dostojnych uczestników ingresu błysnęła mi także twarz niezmordowanego bywalca wszelkich kościelnych uroczystości biskupa-seniora Juliusza z Poznania.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8