Kustosz-senior szczyrkowskiego sanktuarium Wspomożycielki i Pani Beskidów w Szczyrku ks. Józef Wawrzyniak SDB wziął udział w nagraniu teledysku, nakręconego z okazji uroczystości ku czci św. Jana Bosko.
79-letni kapłan wystąpił wraz dziećmi i młodzieżą z prowadzonego przez salezjanki Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego „Zielony Zakątek” z Pogrzebienia. W teledysku do piosenki „Szukamy śladów ks. Bosko” nie brakuje zimowych zdjęć z malowniczo położonego u stóp Skrzycznego sanktuarium. Klip można zobaczyć na portalu YouTube oraz na stronie sanktuarium www.szczyrk.sdb.org.pl
Ks. Wawrzyniak przyznaje, że głoszenie Dobrej Nowiny przez internet to dla niego nowe wyzwanie. „To dla mnie wielka radość, że nasza Górka nawet w taką zimową pogodę zapełnia się nie tylko turystami, ale również młodymi, którzy tutaj u stóp naszej Matki znajdują wytchnienie i spokój. A wiemy, że czasy nie są łatwe. Także trzeba nam również starszym wychodzić im naprzeciw. I dobrze, że są takie środki jak internet, aby głosić Dobrą Nowinę” – podkreśla duchowny.
Na Szczyrkowskiej Górze Błogosławieństw uroczystości ku czci św. Jana Bosko, założyciela Zgromadzenia Salezjańskiego, rozpoczęły się już w sobotę 28 stycznia. We wtorek 31 stycznia Msza święta wieczorna będzie odprawiona w intencji generała zakonu, Pasquale Chaveza SDB i całej rodziny salezjańskiej.
Szczyrkowskie sanktuarium na Górce powstało w miejscu, w którym 25 lipca 1894 r. 12-letnia Julianna Pezda zobaczyła po raz pierwszy Matkę Bożą. Udokumentowana tradycja podaje, że od tego dnia Matka Najświętsza ukazywała się tu przez kilka miesięcy. Widzenia były udziałem trzech kilkunastoletnich dziewczynek. Matka Boska objawiła się dzieciom, zachęcając je do odmawiania godzinek oraz modlitwy Anioł Pański. Obiecała również, że w miejscu objawień pojawi się źródełko o cudownych właściwościach i nakazała wybudowanie klasztoru w malowniczej scenerii Beskidu Śląskiego.
21 września 2008 r. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ukoronował cudowny obraz Matki Bożej Królowej Beskidów. Parę złotych koron dla obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem – poświęconych przez Benedykta XVI – wykonano z wotów przynoszonych przez pielgrzymów jako dary wdzięczności za łaski i cuda.
Sanktuarium nazywane jest też „Szczyrkowską Górą Błogosławieństw” gdyż pracujący tu kapłani regularnie błogosławią małżeństwa, matki oczekujące potomstwa, dzieci, chorych i osoby uzależnione.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...