Zapowiedzi ważniejszych wydarzeń, jakie czekają nas w 2012 roku.
W dniach 2-3 czerwca przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie–Wilanowie obchodzony będzie po raz kolejny Dzień Dziękczynienia, zaś 20 czerwca – Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
W programie ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich na lipiec znajduje się m.in. 13. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, którego inauguracja, połączona ze zbiórką ofiar pieniężnych na środki transportu dla misjonarzy nastąpi 22 lipca.
Sierpień to tradycyjnie już miesiąc licznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. 15 sierpnia z udziałem rzesz wiernych obchodzona tu będzie Uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej a 26 sierpnia – Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.
19 sierpnia odbędzie się Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich, zaś w dniach 23-30 sierpnia – Ogólnopolska akademicka pielgrzymka do Ziemi Świętej.
Ludzie pracy z całego kraju będą przeżywać swoją doroczną pielgrzymkę na Jasną Górę w dniach 15-16 września. Natomiast w dniach 16-22 września już po raz drugi obchodzony będzie zainicjowany przez Episkopat – Tydzień Wychowania.
Wierni Kościoła greckokatolickiego spotkają się w dniach 22-23 września na dorocznej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej w Białym Borze. W tym samym terminie małżeństwa i rodziny z całego kraju spotkają się na pielgrzymce na Jasnej Górze.
Także w dniach 22-23 września w Licheniu odbędzie się I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich.
68. Tydzień Miłosierdzia obchodzony będzie w dniach 7-13 października, natomiast na 14 października przypadają obchody XII Dnia Papieskiego.
W Światowy Dzień Misyjny, 21 października ofiary zebrane na tace przeznaczone zostaną na potrzeby Papieskiego Dzieła Misyjnego.
22 października będzie, już po raz drugi, dniem liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II.
11 listopada Kościół zjednoczy się na modlitwie w Dniu solidarności z Kościołem prześladowanym. Natomiast 26 listopada obchodzony będzie ogólnoświatowy dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Modlitwy za zmarłych odbędą się tego dnia w parafiach greckokatolickich na całym świecie.
4 grudnia obchodzony będzie jako Dzień modlitw za bezrobotnych. 9 grudnia w Dniu modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie w całym kraju przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby Kościoła w krajach b. ZSRR.
13 grudnia będzie dniem modlitw za ofiary stanu wojennego.
Warto dodać, że program Konferencji Episkopatu Polski na przyszły rok przewiduje trzy zebrania plenarne tego gremium: w dniach 13-14 marca (w Warszawie); 21-23 czerwca (we Wrocławiu) i 2-3 października (ponownie w Warszawie). Ponadto 25 sierpnia odbędzie się na Jasnej Górze sesja Rady Biskupów Diecezjalnych, 26 listopada w tym samym miejscu obradować będzie rada Stała KEP, zaś w dniach 26-29 listopada, także na Jasnej Górze, biskupi odbędą rekolekcje adwentowe.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.