Zapowiedzi ważniejszych wydarzeń, jakie czekają nas w 2012 roku.
Dziękczynienie w 20. rocznicę ustanowienia nowych struktur diecezjalnych w Polsce, 9. Zjazd Gnieźnieński i I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich – to niektóre ogólnopolskie wydarzenia planowane w Kościele katolickim w Polsce na przyszły rok. Ponadto, tradycyjnie już polscy katolicy podczas specjalnych uroczystości będą modlić się w intencji misjonarzy, rodzin, migrantów, więźniów i prześladowanych chrześcijan.
Poniżej publikujemy wybór przyszłorocznych, ustalonych z KEP, ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich.
6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzony będzie – po raz drugi od czasu przełomu 1989 r. – jako dzień wolny od pracy (w 1960 r. władze komunistyczne zadecydowały o roboczym charakterze tego dnia; święto przywrócił sejm RP w 2010 r.). Będzie to także dzień modlitw w intencji polskich misjonarzy oraz zbiórki pieniężnej na potrzeby Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
17 stycznia to Światowy Dzień Modlitwy w intencji migrantów i uchodźców. Tego samego dnia obchodzony będzie Dzień Judaizmu – w tym roku miejscem centralnych uroczystości będzie Rzeszów.
W dniach 18-25 stycznia odbędzie się Tydzień modlitw o jedność chrześcijan.
26 stycznia odbędzie się już po raz 12. Dzień Islamu – ta inicjatywa Kościoła katolickiego w Polsce jest pionierską w skali świata. Program uroczystości przewiduje m.in. czytanie Biblii i Koranu.
Tradycyjnie już, w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, 2 lutego, przeprowadzona zostanie kolejna, ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych. 15 lutego przypada natomiast ogólnopolski dzień życia konsekrowanego w Kościele greckokatolickim.
11 lutego Kościół w Polsce włączy się w obchody Światowego Dnia Chorego, a w dniach 19-25 lutego pod hasłem „Rodzina szkołą trzeźwości” przeżywać będzie 45. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu.
Pod hasłem „Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan” w dniach 16-18 marca goście z kraju i zagranicy spotkają się na 9. Zjeździe Gnieźnieńskim.
25 marca, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypada Dzień Świętości Życia, a 26 marca – Dzień modlitw za więźniów.
W Dniu błogosławionego Męczennika ks. Omelana Kowcza, 14 kwietnia, do Majdanka pielgrzymować będzie duchowieństwo greckokatolickie Europy.
W sanktuarium w Łagiewnikach obchodzona będzie Niedziela Bożego Miłosierdzia, która w przyszłym roku przypada 15 kwietnia.
W Gnieźnie w dniach uroczystości odpustowych św. Wojciecha, głównego Patrona Polski, odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia ogólnopolskie dziękczynienie w 20. rocznicę ustanowienia nowych struktur diecezjalnych w Polsce. Będzie to także okazja do obchodów złotego jubileuszu kapłaństwa abp. Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski.
29 kwietnia to Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Obchody odbędą się w Kaliszu 30 kwietnia.
3 maja jak co roku na Jasnej Górze tysiące pielgrzymów z całego kraju będą, wraz z Episkopatem Polski, modlić się w uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski. Jest to także Dzień modlitw za emigrację.
6 maja żołnierze Wojska Polskiego wyruszą na doroczną pielgrzymkę do Lourdes (dokąd dotrą 17 maja).
13 maja polscy biskupi wezmą udział w krakowskich uroczystościach ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika.
24 maja po raz piąty przeżywany będzie Dzień modlitw za Kościół w Chinach.
Na przełomie maja i czerwca pielgrzymi z polskich diecezji uczestniczyć będą w VII Światowym Kongresie Rodzin w Mediolanie (poprzedni odbył się w 2009 r. w Mieście Meksyk).
Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich w przyszłym roku odbędzie się 2 czerwca.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.