Pieniądze Kościoła w Europie

Kościół w Polsce otrzymuje ze strony państwa znacznie mniejszą pomoc niż w przeciętnym kraju europejskim. W wielu krajach państwo wypłaca duchownym wynagrodzenia, w innych fiskus ściąga podatki na rzecz Kościołów. U nas Kościół utrzymuje się głównie z dobrowolnych ofiar, które gdzie indziej stanowią zazwyczaj margines jego budżetu.

Austria
Kościoły i związki wyznaniowe w Austrii finansowane są z obowiązkowych składek wiernych oraz dotacji ze strony od państwa. Każdy dorosły wierny Kościoła katolickiego, Kościołów protestanckich oraz Kościoła starokatolickiego obowiązany jest do regularnego płacenia składki, niezależnie czy uczęszcza do kościoła czy nie. Decyzja o wysokości miesięcznej składki zależy od każdego związku wyznaniowego. Osoby uchylające się od płacenia należności na rzecz Kościoła ścigane są przez państwowy system sprawiedliwości.
Darowizny na rzecz Kościołów (pieniądze, nieruchomości oraz spadki) w całości wyłączone są od podatku od spadków i darowizn.
Szkoły katolickie bądź należące do uznanych związków wyznaniowych są dotowane przez państwo bądź landy, pod warunkiem, że realizują obowiązujący program nauczania. Państwo refunduje szkołom wyznaniowym pełne koszty zatrudnianego przez nie personelu.
Nauka religii w publicznych szkołach państwowych jest obowiązkowa, a koszty jej organizacji pokrywane są ze środków publicznych. W klasach szkolnych musi być wywieszony krzyż, o ile większość uczniów jest wyznania chrześcijańskiego.
Państwo pokrywa koszty funkcjonowania wydziałów teologii katolickiej i protestanckiej na państwowych uniwersytetach.
W siłach zbrojnych istnieje duszpasterstwo zarówno katolickie jak i protestanckie. Kapelani wojskowi są wybierani przez Kościoły za zgodą Ministerstwa Obrony. Koszty duszpasterstwa w siłach zbrojnych pokrywa Ministerstwo Obrony.
Państwo i Kościoły w Austrii zawarły porozumienia gwarantujące im rekompensaty finansowe za straty poniesione podczas okupacji nazistowskiej.

Anglia
W Anglii od czasów Henryka VIII i Aktu Supremacji (1534 r.) Kościołem państwowym jest Kościół anglikański. Najwyższym Zwierzchnikiem jest królowa. Jej zwierzchnictwu podlega też Kościół prezbiteriański Szkocji, mający analogiczny status.
W odróżnieniu od innych „państw wyznaniowych” Kościół anglikański nie jest utrzymywany przez państwo. Z budżetu finansowane jest natomiast utrzymanie zabytkowych obiektów. Kościół utrzymuje się tu ze swych olbrzymich majątków (beneficja), którymi zarządza w sposób autonomiczny.
Nauczanie religii jest obowiązkowe w szkołach utrzymywanych przez państwo. Budżet państwa pokrywa też niemal wszystkie koszty funkcjonowania szkół należących do Kościoła anglikańskiego. Kościół partycypuje wyłącznie w kosztach budowy szkoły bądź jej remontu, ale najwyżej do 15 %.
Poza Kościołem Anglii i prezbiteriańskim Kościołem Szkocji, inne Kościoły nie cieszą się prawami publicznymi. Funkcjonują jako stowarzyszenia. Utrzymują się z ofiar i darowizn.

Belgia
Kościół, w szczególności katolicki, w Królestwie Belgii traktowany jest jako istotna instytucja kultury narodowej. Konstytucja stanowi (art. 181), że wynagrodzenia i emerytury duchownych są finansowane przez państwo. Oprócz tego z budżetu państwa wypłacane są wynagrodzenia świeckim pracownikom kościelnym, traktowanym jako tzw. „słudzy kultu”. Natomiast lokalne samorządy mają obowiązek zapewnienia i pokrycia kosztów mieszkań osobom duchownym.
Bardzo rozwinięty jest system szkolnictwa katolickiego, którego personel wynagradzany jest przez państwo. 60 % belgijskich uczniów szkół średnich uczęszcza do szkół pozostających w sieci szkolnictwa katolickiego. Ta liczba sięga 75 % we Flandrii i jest jednocześnie najwyższym wskaźnikiem w Europie.
Obowiązujący w Belgii system oferuje także Kościołowi korzyści podatkowe: wyłączenie spod opodatkowania dochodów uzyskiwanych z własności budynków bądź ich części, w których odprawiane są nabożeństwa.
W szkołach państwowych obowiązkowe są zajęcia z religii lub etyki. Koszty zajęć pokrywa Ministerstwo Edukacji.
 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
 • ksiądz
  04.12.2011 13:21
  Reminiscencjo, o moim OGROMNYM BOGACTWIE i stosunku do pieniędzy, jeśli chcesz, możesz przeczytać na www.gosc.pl/komentarze/pokaz/242175
 • ksiądz
  05.12.2011 14:32
  Reminiscencjo, wobec tego, że nawet NIEOPODATKOWANE DWA GROSZE, które jakiś wierny złożył na tacę spędzają Ci sen z oczu, a za dnia zakłócają Twój spokój, przedstawiam co następuje: 1. W Austrii darowizny na rzecz Kościoła(pieniądze, nieruchomości, spadki) w całości wyłączone są od podatku od spadków i darowizn. 2. W Danii darowizny na rzecz Kościoła zwolnione są z podatków. 3. W Finlandii Kościół zwolniony jest od podatku dochodowego ze swej działalności. 4. W Grecji Kościoły cieszą się licznymi ulgami podatkowymi, np. od nieruchomości, ich wynajmu oraz od darowizn i spadków. 5. W Hiszpanii Kościoły wyłączone są z wszelkich form opodatkowania. 6. W Irlandii Kościół korzysta z licznych zwolnień podatkowych: od darowizn i spadków oraz od nieruchomości wykorzystywanych na cele sakralne. 7. W Niemczech Kościoły korzystają z szeregu zwolnień podatkowych. 8. Na Słowacji środki pochodzące ze zbiórek kościelnych i działalności gospodarczej Kościoła są zwolnione od podatku.Opodatkowaniu nie podlegają ofiary,darowizny i spadki na rzecz Kościołów. 9. We Włoszech Kościół posiada liczne zwolnienia podatkowe. Reminiscencjo, nie napisałem tego, żeby pogłębiać Twoją bezsenność i niepokój, ale żeby Cię uspokoić. Bo jak widzisz nie tylko w Polsce dochodzi do takich skandali, korupcji, afer, niesprawiedliwości, dyskryminacji...
 • ksiądz do Myślącego
  05.12.2011 14:53
  Jasne, PANIE GENERALE!!!
 • ksiądz
  05.12.2011 18:28
  Reminiscencjo, Twoje słowa są dla mnie jak światło w ciemności. Dlatego proszę, mów jeszcze dużo i długo, aż przyjdzie czas, że dzięki Tobie uderzę się w piersi i uznam, że jestem "grobem pobielanym".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8